Menu

Obchody W. Buffetta v 1. čtvrtletí 2023

Minulý týden vydala společnost Berkshire Hathaway čtvrtletní report 13F, v němž povinně zveřejňuje obchody s cennými papíry. Tento report přitom musí být vydán do 45 dní po skončení čtvrtletí a (jako téměř všemi ostatními) byl tedy vydán v předposlední možný den. 

Hodnota dlouhodobého akciového portfolia se zvýšila o 8,7 % z 299 miliard USD na 325 miliard USD.  V posledním čtvrtletí loňského roku Berkshire Hathaway překvapivě nezahájila nákupy nebo neodprodala všechny držené akcie některé ze společností. Vynahradila si ale to v 1. čtvrtletí letošního roku. 

Buffett přikoupil další akcie Apple, Occidental Petroleum a HP. K tomu velmi mírně zvýšil počty držených akcií Paramount (po 0,1 %) a Markel (o 0,9 %). Zvýšení počtu držených akcií Bank of America a American Express je pouze díky účetnímu převedení akcií z Gen Re přímo na Berskshire Hathaway. Podíl Apple na hodnotě držených akcií činí 46 %, podíl pěti největších akcií dosahuje 77,5 % portfolia.

Apple46,4 %
Bank od America9,1 %
American Express7,7 %
Coca Cola7,7 %
Chevron6,6 %
TOP 577,5 %

Nově nakoupené byly akcie banky Capital One, zaměřené na služby pro fyzické osoby a malé společnosti, britské společnosti Diageo Plc zaměřené na značkové alkoholické nápoje a společnosti Vitesse Energy zaměřené na ropu a zemní plyn. Hodnota Capital One je 954 mil USD (0,3 % portfolia), Diageo 41 mil USD (0,01 %) a v případě Vitesse Energy to musel být pouze testovací nákup – hodnota činila „jen“ 1 milion dolarů. 

Zcela odprodány byly akcie BNY Mellon, US Bancorp, RH a Taiwan Semiconductor, přičemž u prodeje posledně jmenované společnosti W. Buffett uvedl jako hlavní důvod politické riziko. 

Dále pokračoval v prodeji akcií Activision Blizzard. Po prodeji 23 % akcí této společnosti v druhé polovině minulého roku bylo nyní odprodáno dalších 6 %. 

Dalšími prodávanými akciemi byly Chevron, General Motors nebo Celanese. Mírně snížil i počet akcií Amazonu či několika dalších akcií. 

Zde je podrobnější pohled na změny v portfoliu společnosti Berkshire Hathaway v prvním čtvrtletí roku 2023: