Menu

Obchody Berkshire Hathaway za 2. čtvrtletí

Při procházení obchodů W. Buffetta za 1. čtvrtletí jsme slíbili, že jakmile vydá report za druhé čtvrtletí, budeme se mu rovněž věnovat. Tento report F13 ukazující portfolio společnosti Berkshire Hathaway k 30. 6. 2020 vyšel v pátek minulého týdne.

Z reportu lze vyčíst několik zajímavých věcí. Jak již Buffett oznámil dříve, prodal všechny akcie aerolinek, nicméně z reportu rovněž vyplynulo, že začíná prodávat akcie bank. My jsme o tom psali ihned po konání valné hromady Berkshire Hathaway. U bank doprodal zbývající akcie Goldman Sachs, k tomu přidal prodeje téměř třetiny akcií Wells Fargo či téměř dvou třetin akcií JP Morgan. Menší pozice prodal i u dalších bank plus společností Visa či Mastercard.

Z důvodu termínu vydání reportu tam ještě není zahrnut nedávno zmíněný nákup plynovodů ve Spojených státech.

Velmi zajímavou událostí je nákup akcií společnosti Barrick Gold (mimochodem, ticker je „GOLD“). Uvedená společnost je jedním ze dvou největších těžařů zlata na světě. Hlavní kritérium – vyplácení dividend – společnost splnila a měla by v tom dále pokračovat. Překvapující na celé transakci je, že W. Buffett se ke zlatu opakovaně vyjadřoval velmi negativně po řadu let. Poslední negativní vyjádření proběhlo na valné hromadě konané před pár měsíci. O to zajímavější budou akcie držené na konci září.