Menu

Obchodní válka Spojených států a Evropské unie

V minulém článku jsme zmínili možné zavedení digitální daně ze strany EU vůči americkým firmám. V principu jde o zdanění elektronických služeb, které americké společnosti poskytují v Evropě. Výnos je však zdaněn jinde. Při sjednávání mezinárodních dohod se o takovýchto službách vůbec neuvažovalo, proto nemají specifické podmínky.

Jednání mezi EU a USA pokročila, přičemž podle posledních zpráv se stav od minulé středy zhoršil. OECD dokonce varovala před možnou obchodní válkou mezi USA a EU. Bylo to poté, co USA oznámily, že odstupují z jednání a dále zpřísní svůj přístup. Vzhledem k letošním prezidentským volbám v USA se něco takového dalo očekávat – je zkrátka velmi nepravděpodobné, že by D. Trump byl před volbami schopen jakýchkoliv ústupků, natož v otázce zdanění amerických firem. I kdyby se náhodou podařilo domluvit určitý kompromis, musí to být zároveň pro Trumpa taková pozice, kterou může prezentovat jako vítězství.

Na druhou stranu by jednostranná opatření mohla zamávat trhem, zvláště pokud by to EU pojala za varovný výstřel před reálnou obchodní válkou. Možný je i vývoj podobný vývoji vztahů mezi Spojenými státy a Čínou, tedy ve smyslu, že jednání sice proběhnou, obě strany si vymění informace a dohodnou se na dalším jednání. Možná si mezi nimi vzájemně pohrozí, ale zase se setkají. Průběh bude velmi zajímavý a výsledky taktéž. Mohou totiž ovlivnit i business politiku firem, kterých se toto týká.

Zajímavostí je, ze EU bojuje za zavedení daně z obratu. Ve Spojených státech tento daňový systém existuje, v Evropě byl zrušen zavedením daně z přidané hodnoty.