Menu

Noví členové bankovní rady ČNB

Ve středu byli nominováni dva noví členové bankovní řady České národní banky. Dne 12. února končí druhý šestiletý mandát Oldřichu Dědkovi, první mandát končí viceguvernéru Marku Morovi. Oldřich Dědek již nemohl získat nový mandát, Marek Mora oznámil, že o druhé období nemá zájem. Prezident Zeman tedy musel jmenovat dva nové členy bankovní rady a jednoho z členů povýšit na viceguvernéra.

Novými členy byly jmenováni Jan Kubíček a Jak Procházka, viceguvernérem se stal Jan Frait. Viceguvernérkou je od léta Eva Zamrazilová. Znamená to, že oba viceguvernéři jsou v bankovní radě v ČNB ve druhém šestiletém období. Hlasovací poměr se z červnových 5:2 ve prospěch zvyšování úrokových změnil na 6:1 ve prospěch nezvyšování, a pokud ano, tak v případě skutečné nevyhnutelnosti. 

Jan Kubíček vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze. I když dosud nebyl členem rady, práce v ní pro něj není novinkou. V letech 2007–2013 působil jako poradce tehdejšího viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka. V současné době vede Úřad národní rozpočtové rady spíše známý pod zkratkou NERV a na VŠE v Praze učí makroekonomickou analýzu.

Jan Procházka vystudoval přírodní vědy následované ekonomií. Již 10 let je předsedou představenstva a generálním ředitelem Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Dříve také pracoval v NERVu.

Proslov guvernéra A. Michla ke jmenování nových členů bankovní rady, vybrané body označujeme tučně. 

Vážený pane prezidente,

děkuji Vám za jmenování pana viceguvernéra a za doplnění bankovní rady o dva nové členy. Všichni pracovali řadu let úspěšně pro Českou republiku, ve prospěch českých občanů. A budou tak bezpochyby pracovat i nadále.

Jsem rád, že je tu s námi i viceguvernérka Zamrazilová. Před Vámi i veřejností tímto prohlašujeme, že naprostou prioritou pro ČNB je podstatné snížení inflace. Dopady měnové politiky na ekonomiku se dostavují se značným zpožděním. První pozitivní výsledky politiky nové bankovní rady se dostaví na jaře. Inflace začne klesat. V květnu jsem při jmenování guvernérem řekl, že předpokládám, že boj se současným typem inflace bude trvat dva roky. Teď, po půl roce, konzistentně s tím říkám, že naše prognóza předpokládá, že za rok a půl dojde k obnovení cenové stability, i když to bude bolestivé.

Neméně podstatným úkolem je zajistit, aby česká koruna zůstala pevná. Česká národní banka bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Dalším úkolem pak je, aby náš finanční sektor zůstal stabilní a podporoval ekonomiku i v těžkých časech. Jak jsem poznal od července novou bankovní radu a jak jsem se seznámil s životopisy nových členů a hlavně jejich odborností, máme vytvořeny skvělé předpoklady pro to, aby Česká národní banka byla nadále kredibilní a aby splnila svůj mandát.