Menu

Neočekávaná nezaměstnanost ve Spojených státech

Při startu COVID-19 krize ve Spojených státech dubnová nezaměstnanost vylétla na 14,7 procenta. V pátek byla zveřejněna čísla za květen, která byla velmi napjatě očekávána. Analytici doufali, že se podaří udržet nezaměstnanost pod úrovní 20 %, což je velmi silná psychologická hranice a její prolomení by mohlo mít další negativní efekty.

Zveřejněná míra nezaměstnanosti všechny šokovala. Ne že by došlo k výraznému prolomení zmíněné 20% hranice, ale přesně naopak. Míra nezaměstnanosti klesla na 13,3 procenta. Něco nevídaného. Chyba v odhadech činila 10 miliónů nezaměstnaných. Očekáváno bylo zvýšení počtu nezaměstnaných o 7,5 milionu. Ve skutečnosti jejich počet o 2,5 milionu poklesl. Velké množství lidí se vrátilo zpět do pohostinství, obchodu nebo do stavebnictví.

Dost se tak projevil systém zaměstnávání. Řada lidí nejdříve šla „na hodinu“ ven a nyní „na hodinu“ nastoupila. Možná bude příhodnější výraz, že ven šla „na měsíc, možná na dva“. Důležité však bude, zda se tento stav potvrdí i v datech za červen.  Pokud ano, ekonomika zmenší pokles a nastartuje se rychleji. Jestli by ale nezaměstnanost vzrostla zpět na úroveň 15 procent a výše, bude to signalizovat nepříjemný vývoj.

Na závěr ještě statistická poznámka. US Bureau of Labor Statistics zveřejnil ještě jednu informaci. Vzhledem ke stávající situaci v posledních 2 měsících klesla velikost vzorku, podle kterého je výše nezaměstnanosti určována a úřad zároveň poupravil i statistickou metodu. Budoucí revize těchto údajů budou tedy mnohem zajímavější nežli v minulosti.