Menu

Nejlepší akciový srpen od poloviny 80. let

Letošní srpen na akciových trzích byl nejlepším od roku 1984. DJIA vzrostl o 7,6 %, S&P 500 o 7 %, Nasdaq Composite o 9,6 % a Nasdaq 100 o 10,7 %. Měřeno od počátku roku –  DJIA vyrostl o 0,38 %, S&P 500 o 8,3 % a Nasdaq 100 o 38,7 %. Jak je vidět, tahounem růstu byly opět akcie technologických společností.

Indexy mají různé metodiky započtení pohybu cen jednotlivých akcií do svého vývoje. Zde jsou pohyby členů indexu, ať už je jejich váha v indexu jakákoliv.

V indexu DJIA nejvíce rostla cena akcie společnosti Salesforce.com – růst o 39,9 %, následoval Apple s růstem o 21,4 % a na třetím místě byly akcie společnosti Nike s růstem o 14,6 %. Mimochodem, akcie Saleforce.com se v srpnu stala novým členem tohoto indexu.

Velmi zajímaví jsem medailisté indexu S&P 500. Nejvíce rostla akcie společnosti Royal Carribean – o 41,5 % a tímto růstem zmenšila letošní pokles na 48 %. Předpokládám, že již podle názvu je jasné zaměření této společnosti. Na druhém místě jsou akcie společnosti Salesforce.com o 39,9 % a na třetím akcie společnosti MGM Resort International (hotely a kasina) – letošní pokles ceny jejich akcií se tak zmenšil na 32 %.  Apple zde z druhého místa v indexu DJIA propadl až na 14. pozici Osm společností před ním je o po srpnovém růstu v poklesu ceny oproti počátku roku. Mimochodem, do tohoto indexu nebyly nakonec zařazeny akcie společnosti Tesla, i když se o tom velmi dlouho spekulovalo.

U indexu NASDAQ 100 jsou na prvním místě akcie společnosti Tesla s měsíčním růstem o 74,1 %. Na druhém místě jsou akcie Workday (+ 32,5 %), na třetím jsou akcie společnosti Zoom s růstem o 28 procent. Je zajímavé, že srpnový růst akcií Tesly (+74,1%) se téměř rovná růstu akcie Apple od počátku roku (+75,8 %).

Po srpnu se silným růstem často následuje září s poklesem a první zářijový týden o tom něco napověděl…

Uvidíme na konci roku.