Menu

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech

V pátek byla oznámena míra nezaměstnanosti ve Spojených státech s naprosto neočekávaným výsledkem. Agentura Bloomberg dokonce použila výraz „literally shocking“. Během dubna totiž bylo vytvořeno pouze 266 tisíc nových pracovních míst při očekáváném téměř 1 milionu, někteří analytici dokonce hovořili o 2 milionech, nejnižší odhady přitom očekávaly úroveň pod 800 tisíc. Negativní rozdíl ve srovnání s odhadem je největší od roku 1998.

Propadu nově vytvořených pracovních míst do záporných hodnot zabránili s trochou nadsázky barmani a servírky (počet nově vytvořených pracovních míst v dubnu +187 tisíc), sektor zábavy (+73 tisíc, včetně výslovně zmíněného gamblingu) a hotely (+54 tisíc). 

Dvanáctiměsíční vývoj nově zaměstnaných lidé je vidět zde:

Je zapotřebí rovněž brát v potaz revize za minulé měsíce. Únorový počet nových pracovních míst byl zvýšen o 68 tisíc, březnový o 146 tisíc snížen, celkem tedy 78 tisíc v mínusu. Výsledkem je nezaměstnanost 6,1 %, i když očekáváno bylo 5,8 %.

Počet nových pracovních míst ale není způsoben poklesem hledání zaměstnanců společnostmi, hlavním faktorem je skutečnost, že řada lidí raději zůstane nezaměstnaná a bude dále pobírat podporu, než aby si hledala zaměstnání.

Tuto situaci výslovně ve svém projevu zmínil Neel Kashkari, prezident pobočky Fedu v Minneapolisu. Zároveň se vyjádřil, že řada lidí to zdůvodňuje obavami z koronaviru a nutností starat se o děti, přesto doufá, že tito lidé se budou v dohledné době do práce vracet. Touto nezaměstnaností zároveň zdůvodnil nutnost dalšího pokračování kvantitativního uvolňování.

Stávající mimořádná dávka podpory z titulu nezaměstnanosti ve výši 300 dolarů týdně činí tyto sociální dávky vyšší, nežli je mzda obvyklá u nekvalifikovaných profesí. Tím zde vzniká časový konflikt. Čím déle bude tento příspěvek udržován, tím více budou společnosti muset zvýšit své mzdy, což z logického důvodu nechtějí dělat. Amazon a Walmart se tomu nevyhnou, řada dalších společností nabízí jednorázové odměny za nástup do zaměstnání.

Jedním z hlavních faktorů na budoucí vývoj nezaměstnanosti tak budou kalkulace finančních oddělení, jakým způsobem a v jaké výši ovlivní přijetí dalších lidí za vyšší mzdy hospodářské výsledky. Jednoduše řečeno, zda se jim to vyplatí či nikoliv.