Inflace v Evropské unii pokračuje v růstu. Zářijová inflace dosáhla 10,9 %, srpnová činila 10,1 %. Zářijových 10,9 % přesně o jeden procentní bod vyšší nežli zářijová inflace zemí eurozóny.
Z 27 zemí EU má nižší než průměrnou inflaci 11 zemí. Inflace ani jedné země sousedící s Českou republikou není nižší než průměrná inflace EU. Německo s Rakouskem mají inflaci shodnou s průměrem EU, slovenská inflace činí 13,6 %, polská pak 15,7 %.
Ze šesti zemí s největší mírou inflace jsou 4 členové eurozóny. Na prvních třech místech jsou všechny tři Pobaltské země – Estonsko, Litva a Lotyšsko. Na čtvrté místo se dostalo Maďarsko, které se stalo čtvrtou zemí s inflací větší než 20 %. Díky tomu klesla Česká republika ze čtvrtého místa na páté. Šesté je Nizozemí. Trojicí zemí EU s nejnižší inflací jsou Francie, Malta a Finsko.
Během srpna a září se inflace v Nizozemí a Maďarsku zvýšila o rekordních 6 procentních bodů. Zvýšení míry inflace za tyto dva měsíce přitom v eurozóně činí 1 procentní bod, v Evropské unii 1,1 procentního bodu a v České republice pak 0,5 procentního bodu. Zvýšení míry inflace v České republice je tedy ve srovnání s Evropskou unií poloviční.
Zdroje inflace lze nazvat standardními. Jedná se ceny energií, na druhém místě jsou potraviny včetně alkoholu a tabáku, na třetím služby, stejně jako v České republice
Díky pokračujícímu růstu inflace lze zvýšení úroků Evropskou centrální bankou čtvrtečním zasedání považovat za jisté, nejspíše o 0,75 %.
Graf i tabulky jsou ze zprávy Eurostatu vydané 19. 10. 2022