Menu

Minulý týden na akciových trzích – v režii GameStop

Nebudeme se zabývat standardním vývojem trhů. Nejdiskutovaněji událostí posledních dní je pohyb cen akcií společností jako GameStop. Fundamentální nebo technická analýza neřekne o minulém týdnu nic. Přitom cena této akcie byla ještě minulé pondělí mezi 70 a 80 dolary. Páteční uzavírací cena i po poklesu činí 328 dolarů, je tedy čtyřnásobná. Týdenní maximum činí dokonce 469 dolarů.

Vývoj ceny mezi 25.-29.1.2021 a další ukazatele pro akcii GameStop (GME), zdroj: finance.yahoo.com

Obrovský podíl zaujímají short pozice, které dokonce shortují již shortované akcie. Podíl je 122 procent. Skokový růst je s velkou pravděpodobností short squeeze. Tedy obrovská poptávka po akcii, aby obchodníci na burze měli možnost uzavřít své short pozice – sice se ztrátou, ale i ta je pro řadu z nich přijatelnější než čelit možné násobně vyšší ztrátě při dalším výrazném růstu ceny akcií. Implikovaná volatilita je obrovská, pro nejbližší opční expiraci je na úrovni neuvěřitelných 800 %.

Do hry vstoupilo velké množství drobných investorů, kteří k nakoupeným akciím vypisují call opce s blízkou expirací (strategie covered call).  Výrazně se do celé záležitosti vložila platforma Robinhood, která drobným obchodníkům zakázala kupovat tyto akcie nakupovat.

Je rovněž velmi zajímavé sledovat rostoucí podíl akcií GameStip v rámci nejrůznějších ETF, za zmínku stojí např. ETF:XRT, kde růst ceny akcií vytáhl podíl GameStop na úroveň nad 20 procenty. Velké podíly má i v řadě dalších ETF, jak je patrné z následující tabulky:

Kdo na tom vydělá nejvíce? Výši růstu ceny určí výdrž výše uvedené skupiny drobných investorů. Jakmile drobní investoři začnou realizovat zisky, a tedy prodávat akcie, přiblíží se vrchol. Kdo bude moc čekat, o zisky přijde, možná dokonce skončí ve ztrátě.

Hlavně ti, kteří otevřeli pozice až po velkém růstu ceny akcie a budou čekat „do nekonečna“, mohou dopadnout podobně kdysi Isaac Newton se svou spekulací do akcií South Sea Company…