Menu

Mimořádné zasedání Fedu

V pátek bylo oznámeno dnešní mimořádné uzavřené zasedání Boardu Fedu – „Expedited, Closed“. Nejbližší plánované jednání FOC bude přitom probíhat až 15. – 16. března.

Toto mimořádné jednání byl iniciováno šéfem pobočky Fedu v St. Louis. Poslední zasedání tohoto typu se konalo v roce 2015, tedy před sedmi lety. Proto je třeba takovému zasedání věnovat zvýšenou pozornost.

Oznámení publikované ve čtvrtek krátce po zveřejnění lednové míry inflace bylo následující:

Výslovně jsou uvedeny úrokové sazby. První reakce byla, že Fed bude jednat o urychleném zvýšení úrokových sazeb ještě před svým plánovaným zasedáním v polovině března. Jakýkoliv takovýto krok signalizuje mimořádnou důležitost a pravděpodobné pokračování na nejbližším zasedání. V pátek Fed zveřejnil, že hlavním tématem bude přesný plán realizace ukončení kvantitativního uvolňování. Níže je plán platný před pondělním jednáním. Objemy případných změn mohou tedy hodně napovědět.  

Vzhledem k textu prvního oznámení ohledně zveřejněné míry inflace se jistě bude jednat o přesných podmínkách ukončení kvantitativního uvolňovaní plus půjde o přípravu na jednání FOMC v polovině března a navozující zvýšení úrokových sazeb.