Menu

Microsoft předehnal Apple

Společnost Microsoft se před pár dny stala společností s největší tržní kapitalizací, když překonala společnost Apple. Rozdíl mezi nimi je ale zcela minimální, v jednotkách miliard dolarů.   

Microsoftu se sice již historicky podařilo kapitalizaci Apple překonat, ve velké většině případů se ale jednalo pouze o krátkodobé výkyvy. Na loňského konci roku měl větší kapitalizaci Apple, který dominuje od roku 2012. Výjimkou byly pouze roky 2018 a 2019, kdy ho předstihl právě Microsoft, resp. ropný gigant Aramco, viz následující graf:

Po přijetí technologie OpenAI se Microsoft stal lídrem trhu a v rámci jeho softwarového balíku pro produktivitu toto sehrálo klíčovou roli při posilování podnikání v oblasti cloud computingu. 

Výsledky za 4. kalendářní čtvrtletí loňského roku jsou jednoznačné, jednoznačně vede balík Azure: 

V kontrastu k Microsoftu a jeho konkurentovi Googlu, kteří do vývoje umělé inteligence investují miliardy, se Apple zatím do tohoto odvětví oficiálně nezapojil a jeho šéf Tim Cook to odmítá komentovat. Buďto Apple jednoduše AI podcenil a nyní se to snaží dohnat nebo pracuje na něčem významném a úmyslně o tom nemluví. 

Opakovaná výměna pozic mezi Microsoftem a Applem během letošního roku je velmi pravděpodobná. O pořadí na konci letošního roku však rozhodne AI.