Menu

Malé ohlédnutí za zveřejněnými výsledky společnosti TESLA…

Minulý týden oznámila automobilka TESLA teprve své 4. ziskové čtvrtletí ve své historii. Společnost za uplynulý kvartál vyrobila a prodala téměř 100 tisíc automobilů, což dle prohlášení společnosti představuje hranici stávajících výrobních kapacit. Proto je velký důraz kladen na stavbu Gigafactory v čínské Šanghaji. Zkušební výroba začala, náběh továrny po získání všech potřebných povolení společnost očekává do léta příštího roku.

Při čtvrtletních tržbách 5,4 miliard dolarů dosáhla TESLA ukazatele EBITDA (provozní zisk + odpisy) ve výši 876 mil USD a čistého zisku 143 mil USD spolu s kladných free cash flow. Investoři přitom očekávali další ztrátové čtvrtletí.

Zlepšení hospodaření je dosaženo díky úsporám na straně provozních nákladů. Devítiměsíční výsledek je přesto ztráta ve výši 967 mil USD, takže z letošní ztráty se společnost už sotva dostane. Další čtvrtletí naznačí, zda se jednalo o jednorázový výkyv do zisku díky odložení nákladů, anebo o začátek dlouhodobější ziskovosti.

‼️ Ale ‼️ Z těchto 143 mil USD připadá 134 mil USD na prodej emisních povolenek. Nevíme, zda je toto nový trend, ale stavět business na prodeji emisních povolenek nám nepřijde zrovna ideální. Je zde nepokryté politické riziko, kde stačí jedna drobná změna zákona a zisky se rozplynou jako pára nad hrncem. Po pravdě řečeno, evropské automobilky na tom s ohledem na politické riziko nejsou o moc lépe, pouze v opačném gardu – stačí jedno zpřísnění emisních limitů a náklady poletí raketově vzhůru.

Tržní kapitalizace společnosti TESLA činila v pátek 60 miliard dolarů. Pro srovnání: kapitalizace GM činila 52 miliard, Fordu 34 miliard. Jak jsou na tom automobilky mimo Spojené státy? Největší kapitalizaci má Toyota – 225 miliard USD, následuje VW s 95 miliardami, kapitalizace Daimleru přesahuje 60 miliard, Honda spolu s BMW se pohybují kolem 50 miliard.