Menu

Malé ohlédnutí za zasedáním Fedu a historický exkurs…

Minulý týden proběhlo další zasedání Fedu, kde došlo ke snížení úrokové sazby o 25 bp na rozpětí 1,50 – 1,75 %. Jde tak již o třetí snížení sazeb od července letošního roku. Přitom před necelými dvěma měsíci J. Powell prohlásil, že sazby by se již do konce roku nemusely měnit. Velké překvapení to však nebylo, protože už před tímto zasedáním Fed signalizoval další snížení sazeb. I nyní si nechal otevřená vrátka pro příští kroky jakýmkoliv směrem.

Tento krok potvrzuje výrazný posun v politice Fedu.

Podívejme se na vývoj sazeb od roku 2007, tedy před finanční krizí let 2008/2009 – na prvním grafu.

Zajímavý je úplný začátek grafu v roce 2007. V roce 2007 rostla ekonomika Spojených států tempem 1,8 % ročně a Fed držel od léta 2006 sazby na 5,25 %. Nyní ekonomika roste tempem 1,9 % a Fed snižuje sazby potřetí v řadě a dostává se tak na třetinovou úroveň roku 2007, jen aby ekonomika náhodou nezpomalila… To je právě ona změna politiky, o které jsme psali výše.

Ještě zajímavější pohled však nabízí padesátiletý graf úrokových sazeb – viz následující graf.

Během každé recese za posledních 40 následovalo snižování úrokových sazeb, které trvalo ještě nějakou dobu, než se Fed ujistil, že recese je překonána. Když se na graf podíváme pozorněji, uvidíme, že dno úrokových sazeb po každé recesi za posledních 40 let bylo níže než dno po recesi předcházející. Stejně tak vrchol úrokových sazeb. Letošní vrchol úrokových sazeb na úrovni 2,5 procenta je toho důkazem.
Minulé dno úrokových sazeb byla nula. Jestliže Fed bude v tomto trendu pokračovat, během tohoto cyklu snižování úrokových sazeb (příští recesi počítaje) se úrokové sazby zastaví buď na nule, nebo dokonce podobně jako v eurozóně mohou jít do mínusu.

I když to Fed označuje jako nemyslitelné…