Menu

Limit zadluženosti USA a hodnoty CDS na maximech

Počátkem letošního roku dosáhly Spojené státy dluhového stropu, tj. zákonného omezení maximální možné zadluženosti. Stávající limit stanovený v prosinci 2021 činí 31,4 billonů amerických dolarů. 

Podle lednových odhadů ministryně financí J. Yellen měly disponibilní peníze vystačit do první poloviny června. Analytici Goldman Sachs odhadují, že pokud se dubnové daňové příjmy meziročně sníží o 35 % nebo více, mohlo by ministerstvo financí vyhlásit termín pro omezení dluhu již na začátku června. V případě, že by pokles příjmů byl menší (pod 30 %), mohlo by podle Goldman Sachs dojít k posunu termínu na konec července. Společnost BMO Capital naopak mluví o konci května. 

Proto republikáni navrhují zvýšení dluhového limitu o 1,5 bilionu dolarů (nebo prodloužení do 31. března 2024). To by prodloužilo dobu potřebnou pro probíhající tvrdá vyjednávání o podmínkách. 

Dopad na zadluženost mají samozřejmě i vyplácené úroky. Než Fed zahájil zvyšování sazeb, činily úrokové náklady ve fiskálním roce 2021 6 % rozpočtu USA. Nyní již jsou na 15 % celkových vládních výdajů a toto číslo ještě bude pokračovat v růstu.

Pokud emise dalších dluhopisů nebude úspěšná, dojde k nesplacení stávajících amerických státních dluhopisů s významným dopadem na globální finanční trhy. 

Obavy investorů ohledně (ne)vyřešení problémů ukazuje růst hodnoty Credit Default Swap (CDS), tedy pojistky proti nesplácení dluhopisů. 

Toto je vývoj od finanční krize 2008/2009. 

První skokové zvýšení proběhlo během finanční krize 2008/2009, všechny následující rychlé růsty jsou problémy při řešení analogických situací jako nyní. Po jejím vyřešení cena CDS klesá. Nyní je hodnota předchozích maxim významným způsobem překonána, což signalizuje větší obavy investorů než dříve. 

Kromě různých úprav daní či výdajů je ve hře ještě jedno řešení, o kterém se téměř nemluví. Jednoduše existenci limitu zrušit. Nebo zvážit postup používaný v Evropské unii včetně České republiky – tj. použít poměr státního dluhu k hrubému domácímu produktu. Nechme se překvapit.