Menu

Koruna a rozpočet za 1. pololetí 2020

Pro sledování vývoje ekonomiky je několik důležitých ukazatelů – růst HDP, míra inflace, míra nezaměstnanosti, kurz koruny a deficit státního rozpočtu. Jak budou zveřejňovány podíváme se na ně.

Začneme však vývojem kurzu české koruny vůči euru – graf je převzat z webové stránky ČNB.

Průměrný kurz za 1. čtvrtletí činil 25,631 Kč / euro, za druhé pak 27,054. Výsledkem je pololetní průměrný kurz 26,326. To je prakticky identické s rokem 2017. Tehdejší průměrný roční kurz činil 26,33 Kč / euro.

Jak nyní vypadá státní rozpočet? Upozorňujeme, že státní rozpočet je počítán jako příjem rodiny – peněžní příjmy a výdaje za dané období.

Schodek státního rozpočtu dosáhl 195 miliardy korun. V jednání byl plán na celoroční deficit 500 miliard korun. Porovnání s minulými lety nemá velký smysl, situace je v tomto roce významně odlišná. Proti plánu klesly příjmy (o 44 miliard) a stouply výdaje (o 130 miliard). Víceméně je to shrnuto v následující tabulce Ministerstva financí.  

V poklesu příjmů jsou posuny termínů plateb daní příjmů (fyzických i právnických osob) včetně zrušení povinnosti plateb červnových záloh na dně z příjmu. Klesl i příjem DPH (8 miliardy, tedy 6 %). Zde není tedy příliš nic překvapivého.

Jak jsme slíbili v úvodu, nezaměstnanosti a inflaci se jim budeme věnovat v některém z příštích článků. Vzhledem k jejich propojenosti je zpracujeme do jednoho článku po zveřejnění všech těchto údajů.