Minulý týden se konala významná pravidelná roční konference Fedu v Jackson Hole, na které bývají oznamované zásadní změny či důrazné potvrzení politiky Fedu. Letos nedošlo k mimořádného oznámení změny politiky, naopak J. Powell ve svém relativně krátkém desetiminutovém projevu potvrdil pokračování boje proti inflaci prostřednictvím zvyšování úrokových sazeb.
Prohlásil, že restriktivní měnová politika (zvýšené úrokové sazby) bude pokračovat, dokud se skutečná míra inflace nepřiblíží cílové 2% úrovni. Zářijové zvýšení úrokových sazeb opět může činit 75 bp. Fed raději podrží restriktivní měnou politiku o něco déle, než aby ji předčasně ukončil, a to i za cenu slabšího ekonomického růstu a zvýšené míry nezaměstnanosti.
J. Powell prohlásil, že po skončení zvyšování úrokových sazeb je na maximální úrovni po nějakou dobu ponechá, aby působily na ekonomiku a že i v případě menších ekonomických problémů (HDP, nezaměstnanost) nezačne úrokové sazby obratem snižovat. Zpomalení vývoje ekonomiky či zvýšení míry nezaměstnanosti vnímá jako podmínku pro snižování úrokových sazeb nutnou, ale nikoliv postačující. Výslovně uvedl: „Our responsibility to deliver price stability is unconditional,“… „While higher interest rates, slower growth, and softer labor market conditions will bring down inflation, they will also bring some pain to households and businesses“. Čím lépe se bude ekonomika vyvíjet, tím více Fed úrokové sazby zvýší.
Akceptaci zvýšené míry inflace obyvateli i společnostmi (plus její očekávání i v příštích letech) Fed vnímá jako velké riziko (stejným způsobem se opakovaně vyjadřuje i ČNB). Citoval Paula Volckera, který v čele Fedu na přelomu 70. a 80. let zvítězil nad inflací i díky boji proti očekávání jejího pokračování v a uvedl že cenová hladina „must be to break the grip of inflationary expectations.“
Analytici se ihned začali zajímat o limitní hranice, které je Fed ochoten akceptovat. Velkému zájmu o „cílovou“ úroveň zvyšování úrokových sazeb J. Powell opět nevyhověl, ani tuto výši nenaznačil. Za to doplnil, že úrokové sazby jako rychlý lék boje proti inflaci nefungují (i v tomto případě ČNB mluví o tom, že zvýšení úrokových sazeb začne působit nejdříve za 12 měsíců) a dodal, že snížení míry inflace potrvá déle, než s čím nyní trhy pracují. Někteří investoři a analytici obratem prohlásili, že chování Fedu vůbec nerozumí a příliš nechápou, proč nebude na vývoj ekonomiky reagovat okamžitě.
Akciové trhy byly tónem projevu překvapeny a reagovaly poklesem. Fed nebude vývoj cen akcií sledovat, bude pro něj pouze nezajímavým vedlejším efektem.
Toto je pohyb akcií S&P 500 po tomto projevu:

Celý projev J. Powella je k dispozici zde: