Menu

Kdo nahradí novou šéfovou ECB v čele MMF?

Minulý týden jsme psali o tom, že do vedení ECB byla nominována Ch. Lagardová, která dosud vede Mezinárodní měnový fond. Vyvstává tedy otázka, kdo ji v čele MMF nahradí.

Existuje přitom nepsané pravidlo, že šéfa MMF jmenuje Evropa, šéfa Světové banky pak Spojené státy. Od druhé světové války také šéfy MMF byli samí Evropané, s drtivou převahou Francouzů – viz obrázek.

Nyní se jako o hlavním kandidátovi mluví o Kanaďanovi Marku Carneyovi. Ne, není to chyba, že by to měl být Evropan. Tento Kanaďan s irským a britským pasem je od roku 2013 guvernérem Bank of England (jeho funkční období vyprší v lednu příštího roku), předtím 5 let vedl Bank of Canada. Během své kariéry pracoval mimo jiné 13 let v investiční bance Goldman Sachs.

Jeho nominaci budou projednávat evropští ministři financí v nejbližších dnech. Samozřejmě se mohou objevit další kandidáti. Některým zemím (například Francii) se nelíbí, že by se nemělo jednat o klasického Evropana, i když má evropský pas.

Francouzi se budou nejspíše snažit opět protlačit svého kandidáta. Mluví se o členovi Boardu ECB Benoitovi Coeure, dále v úvahu připadá Bulharka Kristalina Georgieva, Chief Executive Světové banky. Nestanula v čele Evropské komise a tato pozice by mohla být chápána jako jistá „náplast“. A to nejen pro ní, ale i pro střední a východní Evropu, která nyní nemá v nejvyšším vedení EU žádné zastoupení…

Uvidíme v nejbližších dnech.