Menu

Jednání o ropě bylo pozdrženo

V březnu spadla výrazně cena ropy. Ve své podstatě srazil cenu ropy coronavirus. Zastavilo se mezinárodní cestování, omezil se mezinárodní obchod či množství výroby. Výsledkem je pokles poptávky po ropě o 35 milionů barelů ropy denně. Současně se nepodařilo dojednat výrazné omezení její těžby. Ve snaze ukázat efekt neúspěchu takové dohody naopak Saúdská Arábie těžbu ropy významně zvýšila. Velký převis nabídky nad poptávkou logicky tlačí cenu ropy dolů. Dopad na cenu ropy je názorný. S velkou pravděpodobností i výrazně větší, než byl očekáván.

Předpokládáme, že jste zaregistrovali čtvrteční a páteční skokový růst ceny ropy. Dvoudenní růst zvedl ceny ropy přibližně o polovinu. Startérem růstu byl Trumpův twitter, kde oznámil jednání s V. Putinem o ceně ropy plus následná oznámení Saúdské Arábie a Ruska o množném velkém snížení těžby. K jednání mělo dojít v pondělí 6.4.. Nicméně v sobotu po obědě bylo oznámeno, že jednání se přesouvá na středu 8.4. Evidentně se jedná o potřebu většího času na předjednání. K tomuto oznámení došlo pár hodin poté, co Saúdská Arábie politicky zaútočila na V. Putina.

Uvidíme, jak se situace vyvine. Co se týče objemu těžby, mělo by jít o snížení o 10-15 milionů barelů ropy denně. Vzhledem k tomu, že velikost těžby ropy Saúdskou Arábií a Ruskem je mezi 20 až 25 miliony barelů, nemůže jít pouze o tyto dvě země. Kromě zemí OPEC a Ruska se mluví se o zapojení také Spojených států a Kanady.

Tak či onak, posunutí jednání není plusový signál, nejistota se prodloužila.

P.S.: Nejbližší jednání nebude ve Vídni, jak standardně bývá. Bude to videokonference.