Menu

Je primárním cílem Fedu skutečně QE 4?

Nebo je to je vedlejší produkt?

J. Powell minulý týden pronesl před Kongresem Spojených států projev, který lze interpretovat jako odstartování čtvrté vlnu kvantitativního uvolňování. Tomuto výkladu nahrává následující výrok:

„I want to emphasize that growth of our balance sheet for reserve management purposes should in no way be confused with the large-scale asset purchase programs that we deployed after the financial crisis“.

Zároveň poslední dobou roste i velikost rozvahy. J. Powell potvrdil, že tento růst bude v zájmu zvýšení rezerv i nadále pokračovat. Fed oznámil, že minimálně do ledna příštího roku bude kupovat každý měsíc T-Bills, tedy pokladniční poukázky se splatností do 1 roku, za přibližně 60 miliard dolarů. Za nákupem výhradně na krátkodobých T-Bills je možná ukryt primární cíl. Tím je boj proti zplošťování (nebo dokonce inverzi) výnosové křivky. Proto to J. Powell nenazývá kvantitativním uvolňováním.

Jak vyplynulo z projevu, Fed bude stahovat z trhu výhradně krátkodobé cenné papíry, dlouhodobé naopak stahovat přestane. Na trhu se změní objem cenných papírů. U krátkodobých klesne a u dlouhodobých vzroste. Objem poptávky se sotva významně změní. To znamená růst ceny krátkodobých T-Bills a pokles ceny dlouhodobých bondů. Když to převedeme na výnosy, znamená to pokles výnosů krátkodobých cenných papírů a růst u dlouhodobých. Výsledkem je zmenšení rizika inverzní výnosové křivky.
Fed tímto krokem elegantně zabíjí dvě mouchy jednou ranou.

Změní tvar výnosové křivky směrem ke vhodnější a jen tak mimochodem zvýší rezervy bankovního sektoru jako celku.

Video s projevem J. Powella je k dispozici zde:

https://nv.vi-serve.com/vis-media/101/262/d5mNrW0BotWZybvZ3xek_720p.mp4?fbclid=IwAR3AyCQDv7rPOkze_lBfATUlpb1xde14hwuqcTw4Aflf3dxaDn5KRfh8oVU