Menu

IPO Rivian Automotive

Ve středu minulý týden proběhlo IPO společnosti Rivian Automotive, která se zaměřuje na vývoj a výrobu užitkových elektromobilů.  Jednalo se o největší IPO od roku 2014 (tehdy se jednalo o IPO společnosti Alibaba), svým objemem bylo větší, než například IPO společnosti Uber.

V současné době jsme svědky pozitivního tlaku na ekologickou úpravu dopravy. Přechod k elektrické energii bude (a vlastně už je) doslova dopravní revolucí. Vždyť se jedná o první takto zásadní změnu automobilového průmyslu od svého vzniku. Dle strategie mobility Evropské unie by mělo do roku 2030 brázdit evropské silnice nejméně 30 milionu bezemisních automobilů.

Spojené státy sice za Evropou dosud silně zaostávaly, ale prezident Biden letos v létě vyhlásil podobný plán – elektromobily musí v roce 2030 představovat polovinu všech prodaných automobilů. Lze tedy očekávat zrychlení růstu poptávky ve Spojených státech po elektromobilech. Proto si investoři tento sektor velmi oblíbili a vidí zde příležitost, že se Rivian stane další velkou automobilkou. Hlavním konkurentem je samozřejmě společnost Tesla, která plánuje výrobu užitkových vozů také zavést (minulého odložení může litovat).

Společnost Rivian má několik významných akcionářů. Nejčastěji zmiňovaný je Amazon držící téměř 20% podíl, který se zároveň zavázal, že do roku 2023 odebere minimálně 100 tisíc automobilů. Tuto informaci Amazon zveřejnil na konci října v pravidelné čtvrtletí zprávě. Zajímavé i je, že když se zakladatel Amazonu J. Bezos vydal letem v Blue Origin do vesmíru, jeho a další tři členy posádky přivezl na start SUV model automobilu Rivian.  Dalšími výraznými akcionáři jsou Ford, BlackRock, T. Rowe Price či Franklin Templeton.

Investorům bylo nabízeno 135 milionů akcií s dříve avízovanou cenou 57 až 62 dolarů. Necelý týden před IPO společnost navýšila cílové rozpětí na 72 až 74 dolarů. Cena dosažena při IPO činila 78 dolarů, což je výrazně nad očekávání. Při této emisi společnost získala 11,9 miliardy dolarů, přičemž tyto prostředky Rivian hodlá využít na zvýšení výrobních kapacit a zejména na vývoj dalších produktů.

Otevírací cena první den obchodování činila 106,75, páteční zavírací pak bezmála 130 dolarů. Ve srovnání s cenou IPO to představuje nárůst o 67 %, ve srovnání se středeční otevírací cenou se jedná o zvýšení o 22 %. Tržní kapitalizace tím dosáhla 127 miliard dolarů a dostala se například před General Motors nebo Ford. CEO General Motors se k tomu vyjádřila, že emise akcií Rivian je důkazem podhodnocení akcií GM.

Hodnocení finančních výsledků je v tuto chvíli předčasné, do poloviny letošního roku byly tržby nulové, v září společnost začala s prvním prodejem.

Za jeden z nejzajímavějších komentářů k IPO Rivianu lze označit ten od Elona Muska, ve kterém zmínil Teslu jako jedinou novou automobilku ve Spojených státech za posledních 100 let s pozitivním cash flow. Rivian se podle jeho slov bude muset hodně snažit, aby se Tesle vyrovnal.