Menu

IPO 2020

Ve vyhodnocení klíčových položek roku 2019 jsme měli také několik IPO. Ta byla již předem velmi sledována, mluvilo se o nich. Výsledkem ale bylo ve většině případů zklamání – ať už se jednalo o emise s nedobrým následným vývojem ceny akcie nebo odklady IPO (například u Airbnb) apod.

I rok 2020 bude s ohledem na IPO řady firem zajímavý, tak se pojďme podívat na 3 zajímavá IPO.

Na první místo dáváme emisi akcií již zmiňované společnosti Airbnb poskytující zprostředkování krátkodobých pronájmů nemovitostí. Během 15 vln financování firma získala necelých 4,5 miliardy dolarů, v současné době je oceněna na přibližně 35 miliard. Minulé pondělí společnost oznámila úmysl publikovat standardní výroční zprávu plus finanční výkazy. IPO by mělo proběhnout letos, přičemž bude zajímavé, zda půjde o standardní IPO spojené s emisemi akcií či zda se začnou na burze obchodovat pouze již dříve vydané akcie a žádné nové vydány nebudou.

Dále nás zaujala společnost Palantir Technologies. Izde můžeme být svědkem IPO v letošním roce.Jde o společnost nabízejí softwarové služby s důrazem na správu dat. Před měsícem získala smlouvu za více než 100 milionů dolarů s americkou armádou. Takového klienta si firma jistě bude vážit. Podařilo se jí porazit i Microsoft. Poslední přijatá emise financování přišla před 5 lety, při tehdejším ocenění 20 miliard dolarů. O termínu IPO společnost teprve rozhodne.

Abychom nezmiňovali stále IT a technologické firmy, vybíráme společnost zcela jiného zaměření. Jde o společnost Casper Sleep zaměřující se na rychle rostoucí trhy kvalitního spaní. Společnost patří mezi několik v nedávné době vzniklých podobných společností dodávajících kvalitní spací matrace za dramaticky levnější ceny, než bývalo zvykem. Jsou to necelé 3 týdny, co informace o IPO byla vydána.  Ocenění firmy se pohybuje na 1,1 miliardy dolarů. Výsledkem IPO vidíme na hop nebo trop.

Na trhu bude i řada dalších IPO, které budeme podrobně sledovat a informovat.