Menu

Inflace ve Spojených státech

Minulý týden byla ve Spojených tátech oznámena meziroční inflace ve výši 4,2 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2008. Zároveň patří i mezi nejvyšší míry inflace za posledních 30 let, což zesiluje význam a nezbytnost odhadu dalšího vývoje.

Tahounem inflace byl růst cen spojených se znovuotevřením obchodů, služeb apod. Jednalo se o ceny automobilů, zejména ojetých, cen za dopravu (letectví + leasing aut) a nákladů na bydlení.  Dopad jednotlivých položek na měsíční míru inflace je patrný z tabulky níže:

Klíčovou otázkou je, zda jde o dočasný výkyv směrem nahoru a po jak dlouhou dobu se zvýšená míra inflace udrží. Jak Fed, tak i ministryně financí J. Yellen (v letech 2014-2018 guvernérka Fedu) zastávají názor, že zvýšení inflace je pouze dočasné a samovolně v relativně krátké době dojde k jejímu snížení.

Stejný názor zastává i většina ekonomů, podle nichž ke skokovému růstu došlo v důsledku jednorázového zvýšení některých cen. K tomu dodávají, že v případě potřeby existují nástroje pro její snížení. Fed sice pravidelně oznamuje, že nebude úrokové sazby 3 roky zvyšovat, ale objevují se obchody na finančních trzích vycházející z očekávání, že k prvnímu zvýšení bude Fed donucen již v příštím roce. 

Složení roční míry inflace je vidět z tabulky níže:

Druhým názorem je, že k samovolnému rychlému snížení inflace obratem nedojde a že výše zmíněné zvyšování cen bude probíhat i nadále.  Důvodem jsou rostoucí ceny komodit dopadající na ekonomiku jako celek. Jedná se o průmyslové či potravinářské komodity a řadu dalších. Při nedávném oznamování svých hospodářských výsledků začaly o blížícím se zvyšování cen veřejně mluvit společnosti jako Coca Cola, Procter & Gamble, Kimberly-Clark a další. Byla zmíněna zvýšení až ve vyšších jednotkách procent u zboží každodenní spotřeby. V řadě případů se jedná o první zdražení po více než dvou letech. Tato oznámení o chystaném zvýšení cen proběhla již v dubnu, nebyla tím tedy ovlivněna zveřejněná míra inflace. Přitom potraviny za posledních 12 měsíců vykazují snížení cen o 2,4 %, tedy inflaci paradoxně doposud brzdí. Nyní jí však pomohou směrem vzhůru.

Z těchto důvodů se z krátkodobého hlediska jeví významné snížení inflace jako velmi málo pravděpodobné. Velmi zajímavé bude červnové dvoudenní zasedání Fedu, které bude probíhat 15. – 16. června. Centrální bankéři tedy budou mít již k dispozici i květnovou míru inflace, která ukáže (ne)pokračování trendu.

Vyjádření Fedu vydané po posledním jednání 28. dubna zní:

„Inflation has risen, largely reflecting transitory factors…The Committee seeks to achieve maximum employment and inflation at the rate of 2 percent over the longer run. With inflation running persistently below this longer-run goal, the Committee will aim to achieve inflation moderately above 2 percent for some time so that inflation averages 2 percent over time and longer‑term inflation expectations remain well anchored at 2 percent.“

Jakákoliv změna k vydanému prohlášení ohledně inflace bude velmi pečlivě analyzována.

P.S. Na závěr statistika vyhledávání slova „inflace“ prostřednictvím vyhledávače Google…