Menu

Inflace ve Spojených státech pokračuje v růstu

V posledních dvou měsících se pravidelně věnujeme inflaci ve Spojených státech a dnešní článek nebude výjimkou. Zatímco dubnová inflace činila 4,2 % a květnová 5,0 %, červnová již dosáhla úrovně 5,4 %. To je druhá nejvyšší míra inflace ve Spojených státech od roku 1992, na prvním místě je inflace dosažená v srpnu 2008 ve výši 5,6 %.  Do jejího překonání tedy zbývají pouhé dvě desetiny procenta. Více již napoví následující graf.

Guvernér Fedu J. Powell je ale nadále přesvědčen, že v relativně krátké době dojde ke zpomalení růstu inflace a v dlouhodobém horizontu počítá s jejím návratem k 2% cíli. Podle jeho vyjádření Fed nebude měnit svou politiku a (prozatím) jakkoliv intervenovat. Díky tomuto prohlášení výnosy dluhopisů klesly, a to i přesto, že se inflace zrychlila.

Meziměsíční inflace činila 0,8 %, přičemž za třetinou tohoto růstu stálo zvýšení ceny ojetých automobilů. Struktura měsíční inflace je vidět zde:

Fed každopádně očekává změnu struktury inflace. Zatímco v posledních měsících byl její růst tažen vzhůru rostoucími cenami automobilů a zvýšenými náklady na dopravu a bydlení, v příštích měsících by tato relativně malá skupina položek s vysokým růstem cen měla být nahrazena výrazně větší skupinou položek spotřebitelského koše s menším růstem.

V nejbližších měsících očekáváme mírný pokles dalšího růstu inflace. Ostatně i Fed očekává zpomalení a jeho stávající činnost (či spíše nečinnost) tomu plně odpovídá.

Na závěr opět přidáváme detailní složení vývoje inflace: