Menu

Inflace ve Spojených státech – květen

Před měsícem jsme se věnovali zrychlující míře inflace ve Spojených státech, její výše na meziroční bázi totiž dosáhla 4,2 % a zaskočila tak nemálo ekonomů i investorů. Minulý týden byla oznámena květnová data inflace, a to dokonce ve výši kulatých 5 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2008 – viz následující graf. Navíc je velmi pravděpodobné, že již červnová data tyto úrovně překonají a inflace se tak vyšplhá na nejvyšší hodnotu od roku 1992.

Tahouni inflace jsou stejní jako v dubnu – především se jedná se o růst cen spojený se znovuotevřením obchodů, služeb apod. Pokud se zaměříme na jednotlivé komponenty, nejvyšší růst cen byl zaznamenán u automobilů, zejména ojetých, cen za dopravu (letectví + leasing aut) a nákladů na bydlení.  

Detailní složení můžete vidět v následující tabulce:

Každopádně názor, zda jde o dočasný výkyv směrem nahoru a po jak dlouhou dobu se zvýšená míra inflace udrží, se během posledního měsíce nezměnil. Fed, ministryně financí J. Yellen i většina ekonomů nezměnila názor a je přesvědčena, že zvýšení inflace je pouze dočasné a samovolně v relativně krátké době dojde k jejímu snížení.

Závěr je jednoduchý – členové Fedu mají co studovat. Zítra a pozítří probíhá dvoudenní zasedání Fedu. Na rozdíl od posledního zasedání mají již členové Fedu k dispozici navíc data za dubnovou (4,2 %) a květnovou (5,0 %) inflaci.  Změna vyjádření k míře inflace v rámci vydaného prohlášení musí být a bude velmi pečlivě připravována, každé slovo bude mimořádné důležité.

My se této zprávě budeme věnovat v rámci naší pravidelné analýzy v příštím týdnu.