Menu

Inflace v Japonsku je větší než ve Spojených státech

Červnová inflace v Japonsku vzrostla v souladu s očekáváním na 3,3 % a to díky růstu cen veřejných služeb. Poprvé po osmi letech překonalo Japonsko svojí mírou inflace Spojené státy, kde aktuálně dosahuje 3,0 %. Porovnání japonské inflace s USA a dalšími zeměmi je názorně vidět na následujícím grafu:

(zdroj: The Financial Times)

Zatímco celková inflace vykazuje stoupla, „jádrová“ inflace nerozhrnující ceny energií a potravin, v červnu mírně poklesla ze 4,3 % na 4,2 %. Od vrcholu inflace je její pokles pouze v desetinách procenta. Ohledně tempa poklesu panuje nejistota, protože podniky jsou ochotnější přenášet vyšší náklady na spotřebitele a některé velké podniky zvyšují mzdy. 

Bank of Japan (BoJ) jako jediná centrální banka na světě se zápornými úrokovými sazbami čelí stále častějším výzvám investorů, aby přestala používat svoji uvolněnou měnovou politiku. Fed při 3% inflaci drží aktuálně úrokové sazby v rozmezí 5,00 % a- 5,25 %.

Nárůst cenových tlaků se ukázal být rozsáhlejší a trvalejší, než se očekávalo (jako všude ve světě), což vytváří tlak na BoJ, aby přehodnotila svoji mimořádně uvolněnou měnovou politiku dlouhodobého boje proti deflaci. Zatím k tomu nedojde. Podle ní není možné stávající politiku změnit a BoJ věří ve zpomalení míry inflace díky snížení cen dovážených komodit. Guvernér Kazuo Ueda naznačil, že centrální banka na svém zasedání příští týden zachová svá opatření na uvolnění měnové politiky. Zároveň s tím oznámil, že dosažení cílové 2% inflace nebude rychlé a nějakou dobu zabere. Nejedná se o nic překvapivého, totéž prohlašují guvernéři řady dalších centrálních bank – Fed, ECB, BoE a i ČNB.

Někteří ekonomové upozorňují, že inflace v Japonsku se nemusí řídit typickým modelem nákladové inflace a může trvat déle, než se očekávalo. 

Japonská celková inflace, která poprvé po osmi letech překonala tu americkou, ukazuje, že Japonsko již není odlehlým bodem světové inflace a BoJ čelí tlaku, aby zrušila svou ultra uvolněnou měnovou politiku. Kdy k tomu dojde je otázkou.

Na závěr přikládáme tabulku porovnávající míru inflace s výší úrokových sazeb.