Podle dostupných informací začala skupina expertů v Evropské centrální bance pracovat na změně jejího 20 let starého klíčového pravidla.
Na změně inflačního cíle.
V roce 1998 byl stanoven na úrovni pod 2 %. O pět let později byla definice změněna. Od té doby má být sice inflace ve střednědobém horizontu pod 2% úrovní, ale ne moc daleko pod ní. Krátkodobé výkyvy oběma směry jsou akceptovány. Aktuálně je na 1,3 procentech…
Jako důvod ECB na svých webových stránkách uvádí, že 2% inflaci lze považovat za cenovou stabilitu a zároveň není úplně na hranici deflace. K tomu umožňuje pracovat s různou mírou inflace v jednotlivých zemích eurozóny.
Nejblíže k nulové inflaci je Řecko (0,2%) a Kypr (0,3 %), nejvyšší míra inflace je v současné době v Lotyšsku (3,1 %). Pobaltské země obecně patří k zemím s nadprůměrnou inflací (Lotyšsko: 3,1 %, Estonsko: 2,6 % a Litva na úrovni 2,4 %).
Jako míru inflace nepoužívá ECB klasický index spotřebitelských cen (CPI), ale HICP, což je Harmonizovaný index spotřebitelských cen počítaný pro každou zemi Eurostatem.
V přiloženém grafu vidíte vývoj inflace v eurozóně od roku 2010, včetně pohybu jednotlivých složek. Kam ropa, tam inflace…
Váha jednotlivých složek je zobrazena v druhém grafu.
Proč to všechno? Inflace v eurozóně je dlouhodobě pod 2 procenty. Mimochodem, o přezkoumání inflačního cíle se uvažovalo už v roce 2012. Tehdy však z přesně opačných důvodů – zdál se moc nízký… ?
Když se nedaří dosáhnout cíle, tak se změní cíl. ?
Bingo.