Menu

Inflace a centrální banky

V minulém týdnu došlo k řadě významných makroekonomických událostí.

V České republice a ve Spojených státech byla zveřejněna míra inflace za listopad letošního roku. K tomu zasedaly Fed, Evropská centrální banka, Bank of England a Swiss National Bank. Všechny tyto centrální banky se zachovaly identicky – úrokové sazby ponechaly beze změny, i když s různými komentáři. Pokud by přistoupily ke změně, bylo by to pro trhy velké překvapení.

Pojďme se nyní blíže podívat na inflační data z ČR.

Minulý týden byla zveřejněna listopadová míra inflace v České republice. Ze říjnových 8,5 % klesla v souladu s očekáváními na 7,3 %, a to při meziměsíční inflaci 0,1 %.

Ceny zboží vzrostly o 8,1 % a ceny služeb o 5,9 %.

  • Bydlení: elektřina +143,0 % (v říjnu +148,6 %, v září 16,5 %). Toto je efekt dotace v loňském říjnu. Zemní plyn – pokles o 6,3 % (v říjnu +6,5 %) a teplo a teplé vody +24,2 % (v říjnu 31,0 %). Vodné +16,3 % (beze změny), stočné 26,9 % (v říjnu 25,9 %).
  • Imputované nájemné + 0,5 % (v říjnu beze změny), klasické nájemné +7,4 % (v říjnu 7,9 %)
  • Potraviny: Ceny vajec klesly o 25,5 % (v říjnu pokles o 6,2 %) a ceny cukru klesly o 18,1 % (v říjnu o 11,1 %).
  • Stravovací služby +8,4 % (v říjnu +8,9 %), ubytovací služby + 12,0 % (v říjnu +12,2 %)
(zdroj: ČSÚ)

„Spotřebitelské ceny v listopadu zpomalily svůj meziroční růst na 7,3 %. Oslabení meziročního cenového růstu bylo zaznamenáno ve většině oddílů spotřebního koše, nejvýraznější pak u potravin a bydlení. V oddíle doprava ceny meziročně klesly, a to především díky nižším cenám pohonných hmot,” uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Shrnutí od Petra Krále, ředitele sekce měnové ČNB je jasné:

O síle a plošnosti dezinflačního trendu svědčí nízký meziměsíční růst cen v uplynulých měsících včetně listopadu. Dezinflační trend je patrný zejména (ale nejen) v klíčovém segmentu spotřebitelských cen – v tzv. cenovém jádru, kde se cenová dynamika při přepočtu na roční bázi (jádrová inflace) již nyní nachází na nízkých jednociferných hodnotách. 

Tento komentář je slovo od slova shodný s komentářem k říjnové inflaci. Nejbližší zasedání bankovní rady proběhne ve čtvrtek a uvidíme, jakým způsobem bude bankovní rada reagovat. Členové rady upřednostňující opatrnější přístup by se mohli obávat spojení vysokých očekávání inflace v podnikovém sektoru a výrazného dopadu lednového přecenění (relevantní data však budou k dispozici až na zasedání rady, které proběhne v druhé polovině března).

Inflace ve Spojených státech a reakce Fedu

Meziroční míra inflace ve Spojených státech pokračuje v poklesu a v souladu s očekáváním se snížila z říjnových 3,2 % na listopadových na 3,1 % .

Toto je její pětiletý vývoj: 

Tahounem byly náklady na bydlení.

Den poté po zveřejnění inflačních dat zasedal Fed. Ten potřetí za sebou (opět jednohlasně) ponechal úrokové sazby beze změny (5,25 – 5,50 %), což je maximum od roku 2021. V porovnání s minulým zasedáním Fed ve svém oficiálním prohlášení provedl opravdu jen nepatrné změny, avšak doprovodnými vyjádřeními ho lze nazvat holubicí. I tak ponechal dosažení cílové inflace jako svou prioritu a že pro to udělá cokoliv, co bude možné (viz přidání slova „any“).

Prohlášení Fedu s vyznačenými změnami je zde:

Inflace v eurozóně a reakce ECB

Listopadová míra inflace v eurozóně překvapivě výrazně klesla z 2,9 % na 2,4 %, což je více než dvouleté minimum a není daleko od 2% cíle Evropské centrální banky.

Největšími tvůrci (stejně jako v České republice) inflace zůstávají potraviny, alkohol a tabákové výrobky. 

Zde je přehled po zemích eurozóny:

ECB tak v souladu s očekáváním nezměnila úrokové sazby, avšak mírně upravila svůj přístup k aktuálnímu ekonomickému vývoji. Banka zdůraznila faktické ukončení zvyšování úrokových sazeb, ale zároveň odmítla okamžité snižování úrokových sazeb.

Bank of England ponechala úrokové sazby beze změny

BoE v souladu s očekáváním ponechala základní úrokovou sazbu na 5,25 %, maximu za 15 let. Guvernér Andrew Bailey připomněl, že na snížení úrokových sazeb je příliš brzy.  Bank of England se nepřestává obávat, že tamní inflace bude nadále vyšší než ve Spojených státech a v eurozóně (aktuální inflace ve Velké Británii činí 4,6 %). O zahájení snižování úrokových sazeb nepadlo ani slovo.

Swiss National Bank ponechala úrokové sazby beze změny

Ani SNB svým krokem nikoho nepřekvapila a na zasedání v minulém týdnu ponechala sazby beze změny na 1,75 %, avšak prohlášení bylo holubičí. Vedení banky začali klást menší důraz na prodej devizových aktiv a zároveň snížili prognózu inflace pro rok 2024. Na příštím zasedání v březnu je možné první snížení úrokových sazeb. 

Sumarizace výše úrokových sazeb a jejich porovnání s mírou inflace je zde: 

Výrazně klesá počet zemí, kde jsou úrokové sazby nižší než míra inflace. S lednovými údaji tuto skupinu zemí opustí i Česká republika.