Menu

Hrůza pro letecké společnosti. Problém nebo ponaučení?

Poslední dobou celá řada aerolinek obrátila na stát s žádostí o pomoc. Pokud ji nedostanou, s velkou pravděpodobností půjdou do léta ke dnu. Zdůvodňují to tím, že díky obrovskému poklesu v letectví přichází o peníze a že to není jejich podnikatelská chyba, nýbrž vyšší moc. Na první pohled to má logiku. Pokles tržeb je samozřejmě jasně patrný, zajímavější je však jeden z hlavních faktorů, proč nemají peníze.

Co je onen důležitý faktor? Zpětné odkupy vlastních akcií.

Podívejte se na následující tabulku.

Jak vidíte, ze posledních 10 let tři společnosti použili více než 70 % vlastního volného cash flow na výkup akcií. Výkup akcií je defacto ekvivalent mimořádné dividendy. Kapitolou samou pro sebe zůstává společnost American Airlines Group. Ta si na zpětné odkupy akcií musela dokonce půjčovat. Půjčila si na to 20 miliard dolarů, protože „co by se přece mohlo stát“.

Úplně stejně fungoval i výrobce letadel Boeing. Vykoupil všechny (to není chyba textu) své akcie. Celkem za ně dal 55 miliard dolarů. Loňský pád letadla to zastavil.

Před pár dny Boeing oznámil, že musí zrušit vyplácení dividend. Po 30 letech díky tomu opustí skupinu Dividendových aristokratů. To jsou společnosti, které zvyšují dividendy vyplácené na 1 akcii alespoň 25 let po sobě. Těchto firem není ani 60, pravděpodobně z této kategorie odpadnou i další společnosti. Mimochodem i po „katastrofickém“ vývoji (po pádu akcie z 350 pod 100 dolarů) je kapitalizace Boeingu 65 miliard dolarů. Tedy nad Goldman Sachs či Morgan Stanley.

S vysokou pravděpodobností Spojené státy ani aerolinky ani Boeing zcela padnout nenechají. Efekt do budoucna (a zároveň ponaučení) ale může být takový, že firmy si začnou na zpětné odkupy dávat mnohem větší pozor.