Menu

Fed oznámil boj proti inflaci

Před dvěma týdny byla ve Spojených státech oznámena inflace ve výši 6,8 %, což je nejvyšší úroveň od roku 1982. Právě inflace byla ústředním tématem i v rámci posledního letošního zasedání Fedu, které proběhlo v minulém týdnu. Naopak míra nezaměstnanosti se podle J. Powella vyvíjí správným směrem, Fed se tedy může soustředit primárně na inflaci. 

Kvantitativní uvolňování bude postupně snižováno takovým tempem, aby bylo ukončeno v březnu příštího roku. Původně navržený termín byl červen, zmíněný březen se ale nyní jeví jako téměř jistý. Ke změně by došlo pouze v případě silné neočekávané makroekonomické změny.

Fed oznámil, že v příštích letech očekává vyšší míru inflace. Pro rok 2022 zvýšil své očekávání z 2,3 % na 2,7 %, v roce 2023 pak z 2,2 % na 2,3 %. V letech 2022 i 2023 lze očekávat trojí zvýšení úrokových sazeb. Fed jistě nebude napodobovat rychlost zvyšování sazeb ve stylu ČNB, šestero zvyšování úrokových sazeb znamená jejich růst z 0,0 % – 0,25 % na 1,5 % – 1,75 %. Fed přitom výslovně uvedl úroveň 1,6 %.

Hlavní makroekonomická data včetně predikcí pro následující roky lze názorně vidět v následující tabulce.

V reakci na zveřejněné závěry Fedu začaly trhy pracovat s následujícím očekáváním vývoje sazeb v příštích 3 letech. Z dlouhodobého pohledu je cílová úroková sazba očekávána ve výši 2,5 %.

Nejvyšší úroková sazba dosažená v roce 2019 v rámci posledního zvyšování úrokových sazeb je rovna 2,4 % (rozpětí 2,25 % – 2,5 %). Cílová úroková sazba je tedy ve shodné výši jako při minulém zvyšování, které tehdy odstartovala J. Yellen, stávající ministryně financí. Doba od prvního zvýšení sazeb až po dosažení úrovně 2,4 % činila cca 3 roky, očekávaný proces zvyšování sazeb v příštích letech by měl trvat přibližně stejnou dobu.

Za pozornost stojí porovnání aktuálního prohlášení Fedu s předchozím. Obvykle se stávající prohlášení liší oproti předešlému pouze v několika málo slovech. V tomto případě je ale změn celá řada, což jen potvrzuje význam, jaký Fed rostoucí inflaci přikládá.

P.S.  J. Powell použil výraz „policy flexibility“, tedy že Fed (ne)udělá cokoliv, co bude vnímat jako nezbytné.