Menu

Fed: jak za něj pracují jeho slova

Před půl rokem Fed spolu s dalšími centrálním bankami zahájil silný (defacto v případě potřeby neomezený) tisk peněz. Přitom už tisk z let 2008/2009 byl považován za něco mimořádného, co s nebude nikdy v budoucnu opakovat. Nicméně, opak je pravdou – záchranné programy má spuštěné nejen Fed, ale i ECB, EU atd. Je přitom jasné, že k jejich ukončení jen tak nedojde – předpokládáme, že poběží ještě minimálně příští rok, pravděpodobně však o dost déle.

Letošní tisk peněz je mimo jiné vidět na grafu níže.

Na trzích je zároveň vidět, jak investoři sledují jakékoliv prohlášení ze strany centrální banky a obratem na něj reagují. Dokonce se jim někdy podaří nahradit Fed. Totiž v květnu Fed do svého balíčku přidal nákupy ETF zaměřených na firemní dluhopisy, v červnu dokonce nakoupil nejen ETF, ale dluhopisy konkrétních společností. Na tyto operace bylo uvolněno Fedem 750 miliard dolarů, což bylo prezentováno jako velká pomoc a dostalo se jí širokého pokrytí médii.

Minulý týden Fed zveřejnil detaily těchto nákupů za srpen. Srpnové nákupy ETF byly nulové, v červenci šlo o 0,5 miliardy dolarů a celkové nákupy od května dosáhly 8,7 miliardy. Srpnové nákupy firemních obligací činily 0,4 miliardy a celkem dosáhly 4 miliard. Celkem se jedná o 12,7 miliard ze slibovaných 750 miliard (tedy 1,7 %). 737 miliard dolarů dokonce ani emitovat nemusel – stačil proslov jeho vedení, že za tuto částku je třeba nakoupit a soukromí investoři to udělali za něj. Výsledkem bylo skokové zvýšení poptávky po těchto dluhopisech a stažení jejich výnosů ještě před tím, než Fed své operace začal.

Pro doplnění informací – aktuální stav velikosti aktiv Fedu činí 7,01 bilionu dolarů, což je 158 miliard pod červnovým maximem. 

Další zasedání Fedu v úterý a ve středu tento týden je posledním před prezidentskými volbami. Volby se konají 3. listopadu a Fed proto nezasedá standardně v úterý a ve středu, ale ve středu a ve čtvrtek 4. a 5. listopadu.