Minulý týden proběhlo pravidelné zasedání americké centrální banky. K žádnému velkému překvapení ale – dle očekávání – v krocích Fedu nedošlo (největším překvapením by totiž bylo, kdyby k nějakému překvapení vůbec došlo). Pokud jde o vývoj ekonomiky, optimismus Fedu roste. Všechny tři základní makroekonomické ukazatele by se měly vyvíjet lépe, než byla poslední očekávání – HDP poroste rychleji, inflace bude pomalejší a klesne míra nezaměstnanosti.
Předpoklad pro růst HDP byl zvýšen na 6,2 %, míra inflace pak na 2,4 %, očekávaná nezaměstnanost byla snížena, postupně by měla klesat z letošní cílové ve výši 4,5 % na úroveň 3,5 % v roce 2023. Tento očekávaný pozitivní ekonomický vývoj byl J. Powellem na tiskové konferenci zmíněn opakovaně. K plynule rostoucím výnosům amerických státních dluhopisů se odmítl vyjádřit (zajímavý bude zápis z jednání který ukáže, jak moc byl tento vývoj diskutován).
Dokud se však tato očekávání dlouhodobějším vývojem nepotvrdí, tisk peněz (120 miliard dolarů měsíčně) bude pokračovat. Většina členů vedení Fedu vidí první zvyšování úrokových sazeb až na rok 2024, tedy po potvrzení uvedených čísel. Přitom čtyři z 15 členů Boardu by začali zvedat úrokové sazby již příští rok.
Nulové úrokové sazby při 6% růstu ekonomiky jsou naprosto mimořádné. Ukazují, že pokud inflace neulétne výrazně výše, Fed bude tlačit vzhůru objem peněz a ekonomický růst. Pokud by i nadále stoupal výnos amerických státních dluhopisů, byl by to tlak na dřívější zvýšení úrokových sazeb, než o jakém se v dnešní době uvažuje.
Je vidět, že Fed se vrátil k politice let 2013-2018, tedy ke strategii vyčkávání zvyšování úrokových sazeb, dokud to bylo možné. Tehdy byla hlavním důvodem zahájení jejich zvyšování potřeba vytvoření rezerv, kdyby bylo třeba je zase snížit. Loni v březnu ovšem Fed tuto rezervu vyčerpal. A uvidíme, jak vysokou rezervu bude schopen vytvořit nyní.
P. S. V době, kdy naposledy Fed začal zvyšovat úrokové sazby, byla guvernérkou stávající ministryně financí. J. Yellen.