Menu

Fed a ECB se zásadně liší

Fed je velmi aktivní. Před 2 týdny naprosto mimořádným způsobem snížil úrokové sazby o 50 bp. Včera snížil sazby technicky na nulu a zahájil v podstatě další kolo QE, navíc oznámil, že spouští spolupráci s ECB, BoE, BoJ, Švýcarskem a Kanadou.

K tomu na konci minulého týdne oznámil (a reálně zahájil) nákupy státních dluhopisů – s ničím tedy opět nečekal pár dní do zasedání vedení. Fed také oznámil, že nabídne krátkodobé půjčky po tranších (tedy po 500 miliardách USD).

První dvě tranše již proběhly – sám Fed je naplánoval ihned na čtvrtek a pátek minulého týdne. Dále se zavázal poskytovat po následující 4 týdny takovouto tranši každý týden. Důvodem těchto operací je snížení rizika nedostatečné likvidity na trzích, toto riziko již několikrát v nedávné době jistil.  Navíc přidal oznámení, že se zaměří nejen na overnight peníze, jak tomu dělal dosud, ale přidá k tomu měsíční a tříměsíční dluhopisy.  Viz: https://www.newyorkfed.org/markets/opolicy/operating_policy_200312a

Příští zasedání Fedu probíhá zítra a pozítří a bylo by velmi překvapivé, kdyby neudělal nic. Další snížení sazeb proto nebude velkým překvapením.

ECB je ve srovnání s Fedem aktivní mnohem méně. Velkým problémem jsou její záporné úrokové sazby, které od roku 2008 nezvedla ani o kousek. Dokonce provedla jejich snížení.  Upravování úrokových sazeb směrem dolů proto není vůbec snadné. ECB se rozhodla podporovat likviditu tak, že do konce roku navýšila objem odkupovaných firemních dluhopisů o 120 mld euro (6 měsíců po 20 miliardách měsíčně) plus bankám umožnila zjednodušení poskytování úvěrů firmám. V porovnání s Fedem (3 biliony dolarů za 1 měsíc) je to prkotina. I proto Německo oznámilo financování firem a bank za 500 miliard euro.

Jeden z dalších kroků ECB je rozporuplný: aby banky mohly poskytovat více úvěrů, ECB ruší letošní testování jejich finančního zdraví (stress test). Pokud to banky zvládnou, bude to dobrý krok a ECB bude pochválena za dobrý krok. Pokud by se finanční zdraví bank zhoršilo významným způsobem, bude to pákový efekt na probíhající ekonomické problémy.

Shrnutí do 1 věty: Fed do toho jde naostro velkými penězi vyzkoušeným způsobem. ECB investuje menší peníze, ale pákovým způsobem.