Menu

Exxon Mobil jedná o převzetí Pioneer Natural Resources

Minulý týden The Wall Street Journal oznámil, že jeden z největších těžařů ropy na světě, společnost Exxon Mobil, jedná o převzetí společnosti Pioneer Natural Resources (PXD) v odhadované výši celé transakce blížící se 60 miliardám dolarů. Akcie PXD na tuto zprávu reagovaly okamžitým růstem o více než 12 %.

(zdroj: yahoo! finance)

Připomínáme, že v loňském roce společnost Exxon dosáhla historického zisku a hledala zajímavé investiční příležitosti. Mimo jiné před několika měsíci koupila společnost Denbury zabývající se se zpracováním oxidu uhličitého za necelých 5 miliard dolarů.  Každopádně investice do PXD je přímo směr ropa a zemní plyn. 

Pokud bude tento obchod dokončen, bude se jednat o největší transakci v rámci ropného průmyslu od fúze společností Exxon a Mobil v roce 1999. Co se týče ropných ložisek, tato fúze dává smysl, protože je obě společnosti vlastní sousední ložiska jak v Texasu, tak v Novém Mexiku a Exxon již nějakou dobu hledal možnosti, jak rozšířit svoje působiště v západním Texasu. Společnost Pioneer zároveň v Texasu vlastní největší potenciálně zajímavá ložiska ve Spojených státech, na kterých dosud nebyla zahájena těžba. V tomto případě se evidentně jedná o vzájemnou synergii a obě strany pravděpodobně situace využijí. 

Nutno však podotknout, že fúze je stále v jednání, pravděpodobnost proběhnutí je sice vysoká, avšak i tak není stoprocentní. Impulsem k zahájení jednání mohlo být i jarní oznámení zakladatele společnosti Pioneer, že na konci letošního roku odchází do důchodu. Nejjednodušší formou realizace zisků svého podnikání je prodej celé společnosti. Profituje na tom jak on, tak i další stávající akcionáři, kteří stejně musí celé transakci dát zelenou. 

Každopádně pokračování stávající štědré dividendové politiky je jasné a Exxon Mobil posiluje své pozice zůstat dividendovým králem.