Menu

ECB jde nejen, kam až může, ale ještě dál

Minulý čtvrtek zasedalo vedení ECB a výsledek je podle očekávání – došlo ke zvýšení záchranných operací, včetně navýšení pomoci bankám.

Co přesně ECB udělala?

Úroky zůstaly beze změny nulové. Naopak, kdo si chce peníze u ECB uložit, musí počítat se záporným úrokem -0,5 %.

Kvantitativní uvolňování zesiluje. ECB zvýšila objem nákupu dluhopisů. Původní částka činila 750 miliard euro, poté došlo k navýšení na 1350 miliard euro a nyní přibylo dalších 500 miliard. Výsledkem je tedy impozantních 1,85 bilionů euro. Navíc došlo k prodloužení programu – původní termín, tedy červen 2021, který byl posléze prodloužen do prosince příštího roku, byl nyní přenastaven na březen 2022.

V rámci pomoci bankám ECB o rok prodloužila nabídku výhodných půjček, přičemž dodala, že bude-li třeba, částky ještě navýší a termíny dále prodlouží (jejich ukončení je prozatím plánováno na polovinu roku 2022). ECB toto oznamuje zejména z důvodu, aby banky, společnosti i občané počítali, že banka nepřipustí problémy s likviditou.

V případě ekonomického vývoje se ECB nejvíce „bojí obav“. Spotřebitelé se bojí výpadku příjmů a raději šetří, než utrácí. Takový postoj tlačí tržby firem směrem dolů a při takovém vývoji společnosti mohou odkládat své plánované investice. Oba tyto faktory tlačí HDP dolů. Potud nic překvapivého.

Zajímavé ale je, že spolu se všemi těmito programy ECB vyhlásila sledování kurzu eura. Vůči dolaru je euro na maximu od jara 2018.

Tento vývoj se ECB příliš nezamlouvá. Posilování měny totiž zdražuje export a tlačí inflaci směrem dolů. To ECB nechce – její cílová inflace je stanovena na 2 %, stávající výše je ale v záporných hodnotách a pro příští pro počítá s 1% inflací. ECB sice oficiálně program na oslabení eura neoznámila, ale tradeři na forexovém trhu by měli zbystřit.