Podle agentury Bloomberg zvažuje Evropská centrální banka jako jedno z opatření v případě silné recese použití metody zvané „Helicopter money“.
Výraz „Helicopter Money“ použil jako první v roce 1969 ekonom Milton Friedman. Nazval jím nástroj přímé distribuce peněz obyvatelům za účelem zvýšení jejich poptávky. Byl by použit jako nástroj pro rozpohybování ekonomiky a zvýšení inflace, v případě, že ekonomika funguje hluboko pod svým potenciálem a inflace nikde.
Pokud vám přijde, že sice jste M. Friedmana nestudovali, ale přesto jste tento výraz již někdy slyšeli, je to možné, zvláště pokud se na finančních trzích pohybujete již nějakou dobu. Přezdívku „Helicopter Ben“ si za svůj projev z roku 2002 (dostupný na: https://www.federalreserve.gov/…/…/2002/20021121/default.htm) vysloužil Ben Bernanke.
V té době byl jedním z guvernérů Fedu, v roce 2006 se stal jeho šéfem a byl v jeho čele až do roku 2014. Šéfem Fedu byl tedy i v době finanční krize 2008/2009. Tehdy se z něj „Helicopter Ben v praxi“ nestal, protože v první řadě bojoval o záchranu bank. Kdyby banky reálně krachovaly, efekt krachujících bank by byl řádově větší. Po stabilizaci finančního sektoru bylo za účelem podpoření ekonomického růstu použito kvantitativní uvolňování. V jeho rámci došlo k masívnímu poskytování úvěrů bankám. Ve Spojených státech do určité míry zafungovalo, v eurozóně téměř nikoliv.
Ekonomika zemí eurozóny neroste (Německo se vyhnulo recesi jen zázrakem nebo díky hodně dobrým účetním ?), inflace téměř nikde… Ch. Lagarde nedávno v rámci svého prvního oficiálního projevu v pozici šéfa ECB oznámila, že ECB v blízké budoucnosti přehodnotí svoji měnovou politiku. Část expanzivní měnové politiky evropské centrální banky by na svá bedra měly převzít státy. Ty by měly zvýšit vládní investice, zvýšit domácí poptávku. Jakou to má souvislost?
Jak jsme zmínili výše, „Helicopter money“ je nástroj, jak zvýšit domácí poptávku, v případě, že by výše zmíněné zvýšení výdajů státního rozpočtu nebylo z důvodu vysoké zadluženosti realizovatelné nebo by fungovaly méně, než byla očekávání. „Helicopter money“ ve své podstatě vypadá jako jednorázová sociální dávka vyplacená všem. Protože by tyto peníze k občanům neputovaly standardní cestou přes státní rozpočet, ale přímo z centrální banky, neexistuje odpovídající legislativa. Vždyť podle stávajících pravidel by centrální banka realizovala něco, na co nemá pravomoci. Nedovedeme si představit, jaký by musel být legislativní proces, aby něco takového bylo možné…
Zatím to na nás působí jako něco nepředstavitelného. Na druhou stanu, kdo si uměl před 15 lety přestavit záporné úrokové sazby, že? Kdyby k tomu skutečně došlo, byla by to opravdová revoluce měnové politiky.