Menu

E. Musk investuje do Twitteru. Proč?

Minulý týden došlo na akciových trzích k oznámení dvou velmi zajímavých investic. V pondělí informoval Elon Musk o tom, že koupil 9,2 % společnosti Twitter a ve čtvrtek uvedl Warren Buffett, že nakoupil 11,4 % akcií společnosti HP. Zaměřme se ale na investici E. Muska. 

Twitter se stal jedním z hlavních komunikačních nástrojů obecně, ať už se jedná se o ekonomiku, politiku nebo sport, ale samozřejmě i další obory. Výsledkem oznámení, že E. Musk masivně nakoupil akcie Twitteru, bylo skokové zvýšení ceny jeho akcie minulé pondělí – z pátečních 39,31 na pondělních 49,97 dolaru (úterní maximum bylo pak ještě o 1 dolar výše), tedy o 27 %. Do konce týdne následoval ve srovnání s pondělní cenou pokles o 7,5 %.

(zdroj: finance.yahoo.com)

Objem investice E. Muska činil 2,6 miliardy dolarů (její hodnota nyní dosahuje 3,7 miliardy dolarů) a představuje 1 % jeho majetku, přičemž se jedná o zásadně jiné zaměření než stávající investice – společnosti Tesla a SpaceX. Musk se stal největším individuálním akcionářem ve společnosti Twitter, navíc i členem Boardu (po dohodě minimálně na dva roky s možností zvýšit svůj podíl maximálně na 14,9 %). Dosud byl největším soukromým investorem jeden za zakladatelů Twitteru Jack Dorsey držící 2,3 %. Byl tedy Muskem několikanásobně překonán.

Při nákupu akcií E. Musk nedodržel pravidla, svoji investici oznámil pozdě. První oznámení mělo být učiněno po dosažení 5% podílu, který byl realizován 14. března. Díky tomu udržel ceny akcií níže a ušetřil tak 156 mil dolarů. Bude proto vyšetřován americkou SEC (komise pro cenné papíry) a hrozí mu udělení pokuty. Očekává se, že to pravděpodobně bude šestimístné číslo, tedy statisíce dolarů. Všimne si té částky vůbec?

Twitter je hlavním komunikačním nástrojem E. Muska, jeho krátká vyjádření ovlivňují ceny řady aktiv. V sobotu jeho účet sledovalo 81,1 milionů zájemců, on sám jich sledoval 112.

Pro zajímavost – Muskova aktivita na Twitteru za posledních 5 let je následující (z nich přibližně tři čtvrtiny jsou zaměřena na Teslu a SpaceX):

RokPočet tweetů
20171162
20182288
20192933
20203367
20213113

O účelu Muskovy investice do Twitteru se objevilo velké množství úvah, včetně navrácení přístupu k již zakázaným twitterovým účtům. Musk již vypsal anketu na svém účtu, zda zavést možnost opravy příspěvků. Jedna z nejzajímavějších anket na jeho účtu byla o tom, zda má prodat balík akcií Tesly odpovídající 10 miliardám dolarů. 

Z finančního pohledu Twitter oznámil pro rok 2023 očekávané tržby ve výši 7,3 miliardy dolarů (v roce 2021 činily tržby 5,1 miliardy a ztráty 221 mil). Business model se ale může změnit a přesnost tohoto odhadu se tak stává velkou otázkou.