Menu

Čtvrtletní výsledky technologických gigantů

Při aktuálním zveřejňování čtvrtletních výsledků firem v USA je třeba věnovat pozornost klíčovým firmám v rámci technologického sektoru. Minulý týden jsme se zaměřili na Netflix, nyní se podíváme na další hráče v této oblasti – Amazon, Alphabet, Meta a Microsoft. S výjimkou Alphabetu předčily výsledky těchto firem očekávání analytiků.

U Amazonu došlo k růstu tržeb a významnému zvýšení zisku, přičemž oba ukazatele předstihly prognózy analytiků. Tržby vzrostly o 13 % z 127,1 na 143,1 miliardy USD, kdežto odhady se pohybovaly na úrovni 141,6 miliardy. Zisk na akcii dosáhl 94 centů, což je výrazně nad očekáváním 58 centů. Hlavními tahouny byly příjmy z reklamy, které vzrostly z 9,6 miliardy na 12,1 miliardy, a také cloudová divize, která zůstává hlavním generátorem zisku. I přes mírně zpomalující se růst tržeb v cloudové divizi AWS (které stouply „pouze“ o 12 % na 23,1 miliardy, což bylo v souladu s očekáváním), zůstává cloudová divize klíčovým prvkem růstu společnosti. Pro čtvrté čtvrtletí Amazon očekává další růst tržeb a zisku a nadále se zaměřuje na rozvoj cloudových služeb a investice do umělé inteligence.

Meta (dříve Facebook)

Čtvrtletní výsledky překonaly odhady analytiků. Tržby Mety vzrostly z 27,8 na 34,2 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 23,0 % oproti předpovědím ve výši 33,5 miliardy, a zahrnují i významné příjmy z reklamy, které dosáhly 98,5 %. Jedná se o první dvouciferný růst tržeb za poslední rok a půl. Zisk na akcii se zvýšil z 1,64 dolaru na 4,39 dolaru, což je nad předpovědí 3,63 dolaru. Toto zlepšení je důsledkem inovací v oblasti reklamy podpořených algoritmy umělé inteligence. I přesto, že plánuje snížení investic ve výši 1 miliardy dolarů, věří, že udrží své klienty a stále má respekt před konkurencí, jako je TikTok. I když se o metaverse dnes mluví méně než dříve, Meta bude pokračovat v investicích v této oblasti. Pro čtvrté čtvrtletí byly zvýšeny odhady tržeb na 36,5–40 miliard dolarů, což představuje nárůst oproti odhadům analytiků ve výši 38,8 miliardy dolarů.

Alphabet (matka společnosti Google):

Zisk Google stoupl, ale výsledky v oblasti cloudových služeb nesplnily očekávání. Celkové tržby vzrostly o 11 % na 76,7 miliardy dolarů, přestože odhady analytiků činily téměř 76 miliard. Příjmy z reklamy meziročně stouply z 54,5 na 59,7 miliardy dolarů. Ovšem nižší než očekávané tržby z cloudových služeb zklamaly investory, protože dosáhly 8,4 miliardy dolarů místo očekávaných 8,6 miliardy dolarů (před rokem byly tržby z cloudových služeb 6,9 miliardy). Společnost stále zaměřuje svou pozornost na rozvoj umělé inteligence. Investice byly téměř o 10 % menší než očekávané, ale čistý zisk se meziročně zvýšil z 13,9 miliardy dolarů na 19,7 miliardy, což je nad odhady 18,4 miliardy dolarů.

Microsoft

Výsledky Microsoftu překonaly očekávání. Čtvrtletní tržby dosáhly 56,5 miliardy dolarů, což předčilo odhady analytiků ve výši 54,5 miliardy dolarů. Klíčovým faktorem růstu byly stále rostoucí cloudové služby, jejichž tržby činily 24,3 miliardy dolarů, zatímco odhady analytiků byly 23,6 miliardy. Microsoft se soustředí na rozvoj umělé inteligence a v této oblasti nyní předběhl Google. Tato snaha o inovace nezahrnuje pouze vyhledávač Bing, ale také cloudové služby Azure. Zisk na akcii se zvýšil z 3,25 dolaru na 2,99 dolaru, což předčilo odhady ve výši 2,65 dolaru na akcii.

Jelikož cloudové služby jsou pro tři ze čtyř analyzovaných společností klíčovým prvkem, zde je srovnání jejich podílu na trhu cloudových služeb za posledních pět let. Největší růst v tomto období zaznamenal právě Microsoft.