Menu

Čtvrteční pád akcií. Našly se i výjimky

Před třemi týdny došlo k největšímu týdennímu poklesu za poslední dva roky. Minulý čtvrtek došlo k největšímu letošnímu jednodennímu poklesu cen akcií. Index DJIA klesl o 1,78, S&P 500 o 2,12 % a Nasdaq Composite o 2,88 %. Došlo k poklesu 85 % akcií indexu S&P 500. Toto je vývoj cen akcií indexu S&P 500.

(zdroj: finviz.com)

Tahounem poklesu bylo ve čtvrtek skokově zvýšené politické riziko války mezi Ruskem a Ukrajinou. To stále pokračuje a i nadále bude ovlivňovat další vývoj cen akcií jako jeden z důležitých faktorů.

Došlo k výraznému poklesu oblíbené skupiny akcií pod zkratkou FANGMAN, která má přibližně čtvrtinový podíl na indexu S&P 500. Zde čtvrteční vývoj cen jejich akcií:

Pokles ceny žádné z těchto akcií nebyl menší, nežli pokles hodnoty DJIA či S&P 500, míru poklesu indexu tedy musely brzdit jiné akcie.

Z 15 % rostoucích akcií patřily mezi nejvýznamnější akcie společností Walmart (+4,1 %) a Cisco (+2,9 %). Společnost Walmart byla tažena dvěma faktory. Prvním je samotný sektor Consumer Defensive, který při stávajícím vývoji patří mezi nejbezpečnější, druhým faktorem jsou pak hospodářské výsledky. Walmart dosáhl větších než očekávaných tržeb i zisku a zároveň zlepšil odhady budoucího vývoje. Důležitým faktorem je ochota kupujících akceptovat zvýšené ceny zboží. Dále Walmart potvrdil pokračování trendu zvyšování dividend. Pokud v tom bude pokračovat i v příštích 4 čtvrtletích, stane se dividendovým aristokratem, což je společnost zvyšující dividendy na akcii v posledních alespoň 50 po sobě jdoucích letech.

Důvody růstu cen akcií Cisco jsou s výjimkou sektoru podobné – překonání očekávaných výsledků a zlepšení výhledu do budoucna. Dále byl oznámen zpětný odkup akcií ve výši 15 miliard dolarů. Při aktuální kapitalizaci 235 mld to představuje 6,4 % aktuální tržní kapitalizace.