Menu

Co se děje s drahými kovy?

Asi nejbližším výrazem je „Run na banku“. Podle vývoje minulého týdne a informací agentury Bloomberg se zdá, že důvodem jsou obchodníci na burze. Nejčastěji se jedná o tradery spekulující na pokles cen zlata či stříbra

Na druhou stranu investoři, kteří drží cenné papíry, které jim umožňují dodání drahých kovů i ve fyzické formě, začali tyto dodávky výrazně vyžadovat (klasicky se jedná o ETF). Rozdíl je v tom, že dříve jim stačilo dostat na účet dolary, nyní chtějí fyzické investiční cihly . V případě zlata se jedná o stouncové slitky (kolem 4 milionů korun), v případě stříbra o 5000 oz slitky (kolem 1,8 milionu korun). Ti, kteří chtěli tyto kovy okamžitě, byli (a stáje jsou) ochotní připlatit u zlata více než 100 dolarů za unci. Stačí jeden významný požadavek tohoto druhu, který vyvolá skokový nárůst ceny.

Banka Morgan Stanley vidí i další pokračování takovéhoto stavu. V době krize je zkrátka celá řada lidí ochotných si připlatit, aby byli první na řadě. Jedná se o podobné chování, jakého jsme byli svědky v letech 2008/2009 a následně i v roce 2011/2012. Po nějaké době se tehdy situace uklidnila. Věříme, že k témuž dojde i nyní.