Menu

Co čekat od ECB?

Člen vedení ECB Olli Rehn minulý týden oznámil, že banka v září na svém pravidelném zasedání zveřejní seznam opatření, která překonají očekávání investorů.

Super, ale… o tom, s jakými opatřeními může ECB v záři přijít se spekuluje již delší dobu.

Mluví se jak o znovunastartování nákupu dluhopisů, tak i o snížení základní úrokové sazby do ještě většího mínusu.
Protože se jednalo rozhovor pro the Wall Street Journal, nepředpokládáme, že by se podřeknul. Proč tedy takovou informaci vůbec vypouštěl? Nějaký důvod tam byl.

První možnost je snaha získat z trhu dodatečné informace ohledně očekávání, pozorovat jejich změnu. Druhou je snaha o celkový posun očekávání (něco jako výhled firmy před zveřejněním výsledků).

Možnost č. 1:
ECB dolaďuje parametry opatření plus doprovodný komentář a inkriminovaná slova byla vypuštěna jako průzkumný balónek… a podle reakcí toho následné „doladění“ vybraných parametrů souboru opatření včetně zmíněného doprovodného komentáře.

Uvědomme si, že každý zlomek procenta na úrocích – zejména při prolomení psychologických hranic – může hrát svoji roli. Zde vidíme dvě významné psychologické hranice: základní úrokovou sazbu ve Švýcarsku a výnos německých státních dluhopisů. Podobně se budou řešit objemy případných odkupů bondů.

Možnost č. 2:
ECB pracuje na něčem, co by šlo proti dnešnímu stavu označit za „bombu“ ?, na něčem, o čem se prakticky nemluví. Ať už jde o zcela nový nástroj, nebo o rozsah použití již diskutovaných nástrojů. Čím větší „bomba“, tím silnější reakce (a tedy volatilita) trhů bude následovat. Zároveň by to mohlo být vnímáno jako potvrzení faktu, že situace je horší, než se dosud připouštělo. Protože centrální banky nemají rády velkou volatilitu na trzích, připravují si půdu pro svoje kroky postupně. Toto prohlášení pomůže zmenšit rozsah výbuchu takové bomby.

Pitvat se bude každé slovo doprovodného komentáře. Kroky i komentáře budou porovnávány s minulými z doby spuštění poslední vlny kvantitativního uvolňování. Čím více podobných informací, tím větší snaha posunout očekávání. Uvidíme.