Menu

ČNB si sedí na rukou… zatím může

V České republice postupně dochází k silnému omezení ekonomiky. Jedny z nejlepších odhadů bývají z dílny ČNB. Toto je hlavní výrok ze zasedání Bankovní rady konaného před měsícem:

Bankovní rada vyhodnotila rizika prognózy jako stále výrazná, přičemž aktuální epidemiologická situace zvyšuje nejistotu ohledně budoucího ekonomického vývoje.

Co se týká zhoršení ekonomického vývoje, pokles HDP pravděpodobně bude mezi základní (8,2 %) a pesimistou variantou (13,5 %) dle prognózy ČNB.

Člen bankovní rady A. Michl poskytl v pátek rozhovor agentuře Reuters. Podle jeho vyjádření si může ČNB i nadále sedět na svých rukou a nic mimořádného nepodnikat.  Úroky se nule již dávno blíží a zcela mimořádné operace ČNB zatím spouštět nechce. Prohlásil, že nikdy nehlasoval pro záporné úrokové sazby nebo intervence při větších pohybech kurzu koruny. To hlavní, co bude ČNB aktuálně hlídat, je fungující likvidita finančních trhů. Podle jeho vyjádření má tak ČNB odpracováno a pokud budou třeba další kroky, bude je muset udělat ministerstvo financí.

Výsledkem bude pokračování významných deficitů státního rozpočtu. To odpovídá nedávné výzvě Mezinárodního měnového fondu. MMF vyzval země k využívání nemalých rozpočtových deficitů, a tedy ke skokovému navýšení zadluženosti – to je něco nevídaného. Dosud tvrdil vždy pravý opak.

Každopádně dokud se nezmění „hard data“, ČNB se neplánuje pouštět do žádných větších akcí…