Menu

ČNB poprvé od loňského června nezvýšila úrokové sazby

Na svém čtverečním zasedání poprvé od loňského června nezvýšila bankovní rada ČNB úrokové sazby. Navíc se z do června obvyklého hlasovacího poměru 5:2 ve prospěch zvyšování úrokových sazeb stal poměr 5:2 ve prospěch ponechání sazeb na stávající úrovni. 

Zde lze s téměř 100% jistotou konstatovat, že pro zachování úrokových sazeb na stávající úrovni hlasovali A. Michl, O. Dědek (oba dva stejně hlasovali na minulých zasedáních) plus všichni 3 noví členové bankovní rady, tedy E. Zamrazilová, K. Kubelková a J. Frait. Pro zvýšení o 1 procentní bod hlasovali M. Mora a T. Holub. 

Důležité jsou komentáře členů Bankovní rady či vedení ČNB.

J. Frait při rozhovoru pro ČT 24 uvedl, že vysoké úroky jsou nepříznivé pro české společnosti a zmínil také riziko recese. Dodal, že další zvýšení úrokových sazeb nebylo vyloučeno, při očekávaném vývoji ekonomiky snižování úrokových sazeb začne nejdříve na konci příštího roku. Cílem ČNB není zabránění malé recesi, ta je pro ni akceptovatelná. Při silné recesi nastartované na globální úrovni a jejího přenesení do ČR by ČNB reagovala. Zmínil 2,5% inflaci, ale že to bude nějakou dobu trvat. Intervence ve prospěch koruny budou pokračovat, jde o ochranu před větším oslabením kurzu. Jako jedno z hlavní vět lze vnímat prohlášení, že Bankovní rada si je vědoma toho, že musí být velmi pružná. 

Komentář P. Krále, ředitele sekce měnové politiky k budoucímu vývoji: Inflace během nadcházejících měsíců vzroste lehce nad 20 % a i po část příštího roku bude dvouciferná. To bude odrážet pokračující zdražování plynu a elektřiny pro domácnosti, další zrychlení růstu cen potravin a přetrvávající vysokou jádrovou inflaci. K rychlému poklesu inflace pod 10 % v průběhu příštího roku povede jak odeznění současných mimořádných cenových tlaků, tak dosavadní zpřísňování domácích měnových podmínek.

(zdroj: ČNB)

Guvernér A. Michl okomentoval pohled na stávající situaci tímto způsobem: 

„Každá změna úrokových sazeb se projeví v ekonomice se zpožděním. Největšího efektu dosahuje přibližně za rok a půl. Nereagujeme tedy mechanicky na poslední čísla o inflaci, která jsou mimořádně vysoká, ale zejména na její výhled. A dobrá zpráva je, že podle prognózy ČNB by inflace měla klesnout do roka a půl k úrovním poblíž 2 %.“

„Tři klíčové podmínky pro snížení inflace, v pořadí podle důležitosti, jsou z mého pohledu následující. Za prvé, je nutné snížit míru zadlužování země. Za druhé, je potřeba zabránit mzdově inflační spirále. Růst mezd tedy musí odrážet růst produktivity práce, ne růst cen v ekonomice. A za třetí, je třeba držet úrokové sazby na vyšší úrovni, která brzdí ekonomiku.“

„S ohledem na nejistotu, která nás v nadcházejících měsících čeká, nám dnešní rozhodnutí umožní vyhodnocovat další vývoj ekonomiky a účinnost současné výše úrokových sazeb. Za bankovní radu ujišťuji veřejnost, že kroky ČNB budou dostatečné k obnovení cenové stability v souladu se zákonným mandátem.“

Na příštích zasedáních se bude o možném zvýšení úrokových sazeb jistě velmi živě diskutovat, přičemž další růst není vyloučen. Prvním indikátorem bude červencová inflace, která bude zveřejněna ve středu.