Menu

ČNB po roce a půl snížila úrokové sazby

Minulý čtvrtek bankovní rada ČNB jednomyslně snížila úrokové sazby o 0,25 %, což očekávala většina analytiků. Jedná se o první změnu úrokových sazeb od června 2022. V porovnání se zvýšením z června 2022 jde o zanedbatelnou změnu, tehdy byly sazby zvýšeny o 1,25 %. Na listopadovém zasedání pro snížení úrokových sazeb hlasovali pouze Jan Frait a Tomáš Holub. 

Bankovní rada očekává, že inflace v příštím roce výrazně klesne. Guvernér A. Michl ale varoval, že pokud inflace nebude trvale klesat, může bankovní rada kdykoliv přerušit proces snižování úrokových sazeb. Ve svém prohlášení však bankovní rada po delší době nezmínila, že se obává neukotvených inflačních očekávání. Klíčová bude lednová inflace, výrazně ovlivní celý příští rok. Avšak při únorovém zasedání ji však bankovní rada ještě nebude mít k lednová data dispozici, zastavení snižování úrokových sazeb v lednu je tedy téměř jistě vyloučeno. 

Analytici očekávají, že hlavní úroková sazba ČNB by se měla ke konci příštího roku stabilizovat kolem 4 %. Naopak, na trhu pracuje s poklesem až k 3 %. Členové bankovní rady opakovaně varují, že analytici mají přehnaná očekávání. Bankovní rada primárně sleduje a bude sledovat jádrovou inflaci, která je aktuálně na 3,9 %.  

Zde jsou vybrané body z jejího prohlášení. 

Bankovní rada očekává, že inflace v příštím roce výrazně klesne. Nastal tedy čas opatrně vykročit k pozvolnému snižování základních úrokových sazeb. Bankovní rada ale nadále spatřuje ve výhledu pro příští roky proinflační rizika. Jejich naplnění by znamenalo, že inflace by se proti letošnímu roku sice výrazně snížila, ale nikoliv až do těsné blízkosti 2% cíle. Proto bankovní rada považuje za nezbytné vytrvat v přísné měnové politice a přistupovat opatrně k případnému dalšímu snižování sazeb.

Bankovní rada vyhodnotila rizika prognózy a nejistoty výhledu jako mírně proinflační. Proinflačním rizikem jsou zejména hrozba ztráty ukotvenosti inflačních očekávání a dopad změn nepřímých daní do cen. Vyšší než očekávaná inflace v lednu by pak mohla posunout trajektorii inflace po celý příští rok nad námi očekávané hodnoty. Naopak rizikem ve směru nižší inflace je výraznější než očekávané zhoršení globální hospodářské aktivity a výkon německé ekonomiky. Nejistotou výhledu zůstává budoucí nastavení zahraniční měnové politiky.

ČNB rozšířila menší skupinu centrálních bank již snižujících úrokové sazby. Trhy očekávají, že Fed i ECB začnou snižovat úrokové sazby v první polovině příštího roku, u Fedu dokonce padly zmínky už o březnovém zasedání. 

Ještě přidáváme aktualizovaný přehled výše úrokových sazeb a jejich porovnání s mírou inflace.