Menu

ČNB nadále zvyšuje úrokové sazby

ČNB ve čtvrtek 31. 3. 2022 zvýšila úrokové sazby – dvoutýdenní reposazba byla zvýšena z 4,5 % na 5,0 % (maximum od roku 2001), diskontní sazba na 4,0 % a lombardní sazba na 6,0 %. 5 členů bankovní rady hlasovalo pro toto navýšení, zbylí 2 členové byli pro ponechání sazeb na stávající úrovni. 

Po dlouhé době bylo zvýšení úrokových sazeb v souladu s očekáváním analytiků. Hlavním důvodem je míra inflace, poslední únorová činí 11,1 %, navíc se očekává pokračování jejího růstu. Guvernér J. Rusnok v polovině března připustil, že inflace může letos dosáhnout až 14 %. 

Ve svém čtvrtečním prohlášení bankovní rada mimo jiné uvedla (tučně je naše zvýraznění): „Bankovní rada bedlivě sleduje aktuální vývoj a je připravena pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb tak, aby se inflační očekávání dlouhodoběji nevzdálila od 2% inflačního cíle ČNB. Opětovné brzké obnovení cenové stability je nyní naprostou prioritou ČNB, protože jde o zcela nezbytnou podmínku pro dlouhodobou prosperitu české ekonomiky“. Plus dodala, že „inflace zůstane velmi vysoká i po celý zbytek letošního roku.“

Důvody, v jakých ČNB vidí rostoucí míru inflace, jsou následující:

(zdroj: ČNB)

Zvyšování úrokových sazeb proto bude pokračovat, zvláště v situaci, kdy J. Rusnok nedávno uvedl, že se česká ekonomika blíží stagflaci. Na květnovém zasedání bankovní rady je tedy další růst sazeb téměř jistou záležitostí.

ČNB dále oznámila, že na zabránění dalšímu oslabení koruny stačily rychlé intervence a že v případě opakovaného oslabení kurzu koruny je připravena provést další vlnu intervencí, klidně i větší. 

Připomínáme, že 1. července 2022 vyprší mandáty třem členům bankovní rady. Jedná se o guvernéra J. Rusnoka a viceguvernéry M. Moru a T. Nidetzkého. Všichni tři vždy hlasovali pro zvýšení úrokových sazeb. Bankovní radu musí kvůli dvěma funkčním obdobím opustit guvernér J. Rusnok, oba zbývající mohou získat druhý šestiletý mandát. Stávající opakovaný hlasovací poměr 5:2 ve prospěch zvyšování úrokových sazeb se proto s novým složením rady může změnit.

Na závěr přidáváme tabulku porovnávající výši úrokových sazeb s mírou inflace (inflace v eurozóně dosahující 7,5 % byla oznámena až po vytvoření této tabulky).