Menu

Čína devalvovala jüan. O 2 %.

Minulé pondělí čínský jüan skokově oslabil krátce poté, co prezident Trump oznámil uvalení dalších cel na čínské zboží. Kurz jüanu skokově prolomil hranici 7 jüanů za dolar, poprvé od roku 2008. Přiložený graf je ze serveru yahoo finance.

Podívejme se na čísla. Před intervencí byl kurz jüanu 6,9, pondělní skokový propad zakončil na 7,014, den poté na 7,04. Skokové oslabení o 1,7 procenta, denní o 2,0 procenta.
Ještě téhož dne označilo Ministerstvo financí Spojených států oficiálně Čínu za zemi, která manipuluje devizovými trhy.

Stalo se tak na základě zákona z roku 1988, který ukládá ministerstvu financí Spojených států analyzovat kurzovou politiku jiných zemí a sledovat, jestli se jiné země tímto způsobem nesnaží získat konkurenční výhodu. Ministr financí USA zaangažuje do celé věci i Mezinárodní měnový fond. MMF před měsícem oznámil, že vývoj kurzu čínské měny odpovídá vývoji tamní ekonomiky a že k žádným intervencím nedochází.

Ministerstvo financí USA i řada investorů předpokládali další oslabování jüanu. Jak je vidět z grafu, k něčemu takovému nedošlo a kurz jüanu se u této hranice stabilizoval. Týdenní oslabení dosáhlo úrovně 2,4 %. Netušíme, jak 2% oslabení měny porazí 10% clo 🙂

Pro ilustraci a zasazení rozsahu devalvace do širšího rámce přidáváme vývoj kurzu od počátku tisíciletí (kurz na počátku byl 8,28).

Suma sumárum, finanční kontroverze mezi Spojenými státy a Čínou pokračují a ze strany Číny nám to připadá jako takové „bububu“ ve stylu „když vy budete hýbat cly, my budeme hýbat kurzem“.

Zdá se, že hrozí „Competive Devaluation“, tedy snaha zemí oslabit vlastní měnu za účelem získání konkurenční výhody na mezinárodních trzích. To není dobrý scénář, zvláště když by se do něj zapojily více než dvě strany – například kdyby se ke Spojeným státům Číně přidala i eurozóna.

Mimo hru je Velká Británie, ta o oslabení vlastní měny nemusí bojovat (protože oslabení libry je to prezentováno jako katastrofa kvůli Brexitu).

Competitive Devaluation by měli vítat tradeři na devizových trzích a investoři do komodit, zejména drahých kovů.

P. S. Jak asi nikoho nepřekvapí, Česká republika je pod rozlišovací schopností Spojených států. ? Vždyť ČNB intervenovala před pár lety zcela oficiálně…