Po třech týdnech Christine Lagarde v roli šéfové ECB jsme minulý pátek byli svědky jejího prvního oficiálního projevu. Co řekla? V první řadě oznámila, že i pod jejím vedením bude ECB i nadále podporovat ekonomiky zemí eurozóny. Ty se dle jejích vyjádření nachází pod interním i externím tlakem.
Například Německo ?? dělilo od recese 0,1% procenta (v poslední době už podruhé) ‼️ Záporné úrokové sazby nezabírají, expanzivní monetární politika také bez výsledku. Nezbývá než zkusit něco dalšího. Ale co? ?
Lagarde oznámila, že ECB v blízké budoucnosti přehodnotí svoji měnovou politiku. Část expanzivní měnové politiky evropské centrální banky by na svá bedra měly převzít státy. Ty by měly zvýšit vládní investice, zvýšit domácí poptávku a tímto způsobem tak podpořit své ekonomiky. Tento přístup se má stát významnou částí politiky, což ale vzhledem k vysoké zadluženost většiny evropských zemí nebude vůbec nic jednoduchého.
Někdo může tvrdit, že s podobným návrhem přišel v 30. letech minulého století J. M. Keynes. To ano, ale ten zároveň tvrdil, že dluhy takto vytvořené v době krize by se měly v době ekonomického růstu díky přebytkovým rozpočtům splácet.
Velká většina zemí se tak však nechová. I v době ekonomického růstu jsou přebytkové rozpočty spíše výjimkou.
Co také hrozí, jsou tak zvané „unintended consequences“, tedy vedlejší nezamýšlené (většinou negativní) dopady, které nikdo nečekal. Ch. Lagarde slíbila, že si na ně bude dávat pozor. ?
První meeting Boardu ECB pod jejím vedením je na programu 12. prosince.