Minulý pátek dosáhl index S&P 500 největšího propadu od února tohoto roku. Klesly ceny prakticky všech akcií, které jsou v něm zahrnuty. Pokles byl tažen zejména společnostmi s největším podílem (např. skupina FANGMAN – Facebook, Apple, Netflix, Google, Microsoft, Amazon a Nvidia).
Pro názornost přikládám obrázek, kde platí, že čím větší plochu zde daná akcie zaujímá, tím větší má tržní kapitalizaci, a tedy i podíl v celém indexu S&P 500.
Ceny rostly pouze u malé řady z nich, přičemž největší růst zaznamenaly akcie společností Moderna (+20,57 %) a Pfizer (+6,11 %). Cena žádné jiné akcie zastoupené v indexu nevzrostla o více než 4 %.
Spolu s indexem S&P 500 samozřejmě klesaly hodnoty i dalších akciových indexů. Pojďme se nyní zaměřit na nejvíce ztrátové akcie v každém z nich.
DJIA:
Zde není výrazně zastoupené žádné odvětví. A to i díky struktuře indexu a faktu, že index se skládá pouze z 30 společností.
Pětice akcií s největším poklesem je tato:
Těsně za nimi je na 6. místě Apple, následovaný Coca-Colou, v obou případech tedy bez shodného zaměření s některou výše uvedenou společností.
Pětice nejvíce klesajících akcií z indexu S&P 500 je následující a je zde zastoupen pouze jeden obor – cestovní průmysl.
Stupně vítězů obsadily loďařské společnosti následované aerolinkami a společností zajišťující cestování po celém světě. Do první desítky se dostaly další dvě letecké společnosti – American Airlines a Delta Air Lines
Na trhu Nasdaq nejsou klesající akcie nijak koncentrovány do jednoho oboru.
Podobně jako v DJIA na dalších místech nejsou společnosti propojené s výše uvedenou pěticí. Jde o Applied Molecular Transport a Centennial Resource Development.
Doplnění historie – níže přikládám graf ukazující vývoj S&P 500 od Dne díkuvzdání do konce roku za posledních 30 let. Růst akcií zatím výrazně vede poměrem 23:7. Letošní výsledek bude nicméně velmi zajímavý a stejně jako v loňskem roce bude silně ovlivněn Fedem.