Menu

Buffett se rozjíždí na plný plyn

Tímto titulkem není myšleno silné zrychlení jakýchkoliv aktivit „věštce z Omahy“, ale jde doslova o to, že Berkshire Hathaway má dostatek volných finančních prostředků na první investici od března letošního roku. Jedná se navíc o největší investici společnosti za poslední 4 roky, bezmála 10 miliard dolarů. Cílem je zemí plyn.

W. Buffett tímto nákupem získává 18% podíl na plynovodech ve Spojených státech a stává se jedním z největších vlastníků této infrastruktury, ne-li největším.  

Berkshire Hathaway míří k nákupu plynovodů a skladovacích prostor od společnosti Dominion Energy, která je provozuje. Společnost je prodává, aby zlepšila své výsledky a zároveň získala finanční prostředky, které plánuje využít na zpětné odkupy akcií.

Takto prodávaná aktiva nebývají předražená, spíše naopak. Společnost se jich potřebuje zbavit a W. Buffett tak de facto levně investuje do aktiv s lokálním monopolem. Jde o plynovod o délce 7.700 mil, zásobníky o objemu 900 miliard krychlových stop plynu plus další napojená aktiva.

V současnosti americké plynové elektrárny zajištují 38 % výroby elektrické energie (druhé je uhlí s 23% podílem, třetí jaderné elektrárny s 20% podílem, podíl obnovitelných zdrojů je pak 17 %). W. Buffett tak nevěří, že by plyn měl být vytlačen z výroby elektrické energie. Přeprava plynu je tak nezbytná.

Je to klasická investice, kde velmi levně získává velký podíl v oboru, na který existuje siný negativní názor.