Menu

Britcoin?

Před půl rokem jsme psali, že zástupci 7 velkých centrálních bank spolu s Bankou pro mezinárodní platby (BIS) oznámili, že zvažují možnost vydávání vlastních digitálních měn. Zvýšený zájem o bitcoin v zejména v posledních měsících jednoduše nemohou ignorovat.  

Minulý týden se tomuto tématu věnovali i ve Financial Times. Před týdnem se britský ministr financí Risi Sunal obrátil na Bank of England, aby se začala zabývat zavedením britské digitální měny. Cílem této měny má být její používání pro běžné platby. Její cena by měla být fixní, aby ji bylo možné tímto způsobem využívat.

Rozdíl ve srovnání s Bitcoinem je však zcela zásadní – zatímco bitcoin finguje nezávisle na státech a centrálních bankách, britcoin by byl vydán jako státní měna fungující bez hotovosti. Buď by člověk platil platební kartou libry nebo britcoinem. Nemělo by se tedy jednat o nahrazení bankovních účtů nebo náhradu hotovosti, nicméně centrální bance by to pomohlo udržet stávající kontrolu nad platebním systémem a řízením ekonomiky.

Bank of England se tím zabývat skutečně bude, podle jejich prohlášení bude vyhledávat a následně posuzovat plusy a minusy v případě zavedení této kryptoměny. Často se mluví se sledování všech bankovních transakcí, to však je možné již dnes.

Největší vliv na úspěšnost případného zavedení měny bude to, jakým stylem bude přijata a jak bude „prodána“. Odpadne totiž smysl kupovat ji ve snaze vydělat na růstu její ceny.