Menu

Bankovní rada ČNB pokračuje ve snižování úrokových sazeb

Minulý čtvrtek bankovní rada ČNB snížila úrokové sazby o 0,50 %. Pro toto snížení úrokových sazeb hlasovalo 6 členů bankovní rady, sedmý hlasoval pro snížení dokonce o 0,75 %. Že by prošlo takto rychlé snížení defacto nikdo neočekával. Bankovní rada odhaduje, že lednová meziroční inflace bude 3,0 % (její hodnota bude zveřejněna tento čtvrtek, zajímavé bude srovnání). 

Guvernér A. Michl zdůraznil, že ČNB bude pokračovat ve snižování úrokových sazeb opatrně a pozvolna a pokud se inflace nebude snižovat v souladu s predikcemi banky, snižování úrokových sazeb může být přerušeno nebo dokonce zastaveno. Česká koruna reagovala skokovým oslabením vůči euru o 30 haléřů za euro na 25,20 koruny za euro, což je minimum od května 2022.

Spolu s tím bankovní rada vydala novou makroekonomickou prognózu. Nejvýraznějším pohybem je snížení očekávaného růstu HDP v letošním roce z 1,2 % na 0,6 % a z 2,8 % na 2,4 % pro rok 2025. Odhadovaná průměrná míra inflace pro letošní rok zůstala na 2,6 % s tím, že k 2% cíli se míra inflace vrátí v příštím roce. Odhad kuru české koruny k euru zůstal bez změny – viz prognóza ČNB.

(zdroj: ČNB)

Analogickou prognózu vydalo před dvěma týdny i Ministerstvo financí. To pro rok 2024 očekává růst HDP o 1,2 % a inflaci 3,1 %. Předchozí odhady ministerstva financí činily růst HDP o 1,9 % a inflaci 3,3 %. 

Je pravděpodobné, že tímto krokem byla přednastavena rychlost snižování úrokových sazeb na třech zasedáních bankovní rady před letními prázdninami. Pro rychlost snižování budou dva hlavní faktory – míra inflace a kurz koruny k euru. Neposílení koruny ze stávajícího kurzu 25,20 koruny za euro by podle čtvrtečního vyjádření člena bankovní rady Jana Kubíčka mohlo vést k zastavení snižování úrokových sazeb.

 Jak dlouho a jak nízko bude snižování úrokových sazeb pokračovat je otázkou. Za spodní hranici úrokových sazeb lze očekávat míru inflace zvýšenou o 1 procentní bod.